Oman przyspiesza budowę największej farmy naftowej na Bliskim Wschodzie

opublikowano: 18-06-2020, 06:55

Po ponad siedmiu latach od ogłoszenia planów związanych z budowa największej farmy naftowej na Bliskim Wschodzie, Oman w końcu zintensyfikował swoje działania w celu jego realizacji.

Jak donoszą źródła agencji Bloomberg, koncern Oman Tank Terminal jest bliski zakończenia budowy ośmiu zbiorników do przechowywania ropy dla nowej rafinerii w pobliżu miasta Duqm nad Morzem Arabskim. Według strony internetowej OTTCO zwiększyłoby to pojemność Duqm do co najmniej 25 mln baryłek. Obiekt ma być ściśle powiązany z położoną nieco na południe farmą w Ras Markaz, która może stanowić poważną alternatywę dla handlowców i eksporterów ropy i gazu, chcących uniknąć Cieśniny Ormuz, stanowiącej poważny problem zarówno logistyczny, jak i polityczny. Cieśnina u ujścia Zatoki Perskiej w  ostatnich latach była miejscem licznych niebezpiecznych zdarzeń w tym konfiskat tankowców przez Iran. 

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

Obiekt tworzony przez Oman położony jest tymczasem około 600 mil (966 kilometrów) na południe od tej cieśniny. 

Kiedy OTTCO zaprezentowało swoje plany w 2013 r. informowało, że Ras Markaz będzie w stanie przechowywać 200 mln baryłek - prawie 15 razy więcej niż pojemność zbiorników w porcie Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, największym w regionie węźle z 14 milionami baryłek komercyjnej pojemności magazynowej ropy, który znajduje się niecałe 100 mil od Cieśniny Ormuz.

Rafineria Duqm ma ruszyć w przyszłym roku, a osiem zbiorników będzie w stanie pomieścić 5,7 mln baryłek. Powinny być gotowe do pierwszego kwartału 2021 r.

Leasing zbiorników zapewniłby dodatkowe dochody Omanowi, którego finanse zostały w tym roku zduszone przez epidemię koronawirusa i drastyczny spadek cen ropy. Prognozuje się, że deficyt budżetowy w 2020 r. wzrośnie do 17 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane