OPEC+ nie zamierza zwiększać wydobycia ropy ponad plan

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-05-2022, 16:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sojusz OPEC+ pozostaje głuchy na apele o zwiększenie wydobycia ropy. Nie zamierza wychodzić ponad przyjęty plan.

Fot. DADO RUVIC/Reuters/Forum

Według źródeł agencji Reuters, grupa tworzona przez producentów ropy z kartelu OPEC i jego sojuszników, w tym przede wszystkim Rosję, ma zamiar na zaplanowanym na 2 czerwca spotkaniu trzymać się umowy o wydobycie uzgodnionej w zeszłym roku i podnieść cele wydobywcze na lipiec o „zaledwie” 432 tys. baryłek dziennie.

Przedstawiciele grupy utrzymują, że rynek ropy jest zrównoważony, a ostatnie podwyżki cen surowca nie są związane z jego fundamentami, a są wynikiem spekulacji.

Eksperci podkreślają, że mimo systematycznego zwiększania limitów wydobywczych, de facto ilość ropy na rynku spada, gdyż sankcje i niechęć kupujących uderzyły w produkcję surowca pochodzącego z Rosji, zaś Nigeria i Angola osiągnęły poziomy wydobywcze znacznie poniżej celu.

Jak wynika z wewnętrznych danych, ujawnionych przez agencyjne źródła, w kwietniu 2022 r. OPEC+ produkowała 2,6 mln baryłek dziennie poniżej swoich celów, z czego Rosja odpowiadała za połowę niedoboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane