Czytasz dzięki

OPEC obniża prognozę popytu na ropę

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 14-09-2020, 14:31

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zredukowała w poniedziałek swoje oczekiwania odnośnie perspektyw wzrostu światowego popytu na ropę w latach 2020-2021.

Grupa, której przewodzi Arabia Saudyjska ocenia obecnie, że negatywny wpływ pandemii koronawirusa będzie dłuższy niż wcześniej zakładano. 

OPEC, ropa naftowa
Zobacz więcej

OPEC, ropa naftowa Fot. DADO RUVIC/Reuters/Forum

Uaktualniona projekcja zakłada, że globalny popyt na ropę w 2020 r. spadnie o 9,5 mln baryłek dziennie do 90,2 mln baryłek. Wcześniej spadek szacowano na 9,1 mln baryłek dziennie.

Rewizji w dół poddana też została prognoza popytu generowanego przez gospodarki rozwinięte zrzeszone w OECD. Zapotrzebowanie z ich strony ma być niższe o dodatkowe 100 tys. baryłek dziennie. 

W ujęciu całościowym światowy popyt na ropę ma w 2021 r. wzrosnąć jedynie o 6,6 mln baryłek dziennie do 96,9 mln. To o ponad 400 tys. baryłek dziennie mniej niż zakładała wczesniejszą prognoza. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane