OPEC ograniczył wydobycie najmocniej od dwóch lat

opublikowano: 31-01-2019, 16:14

Dostawy ropy od producentów z kartelu OPEC spadły w styczniu o największą wartość od dwóch lat, donosi Reuters. To wynik zaplanowanych cięć produkcji przez Arabię Saudyjską i jej sojuszników znad Zatoki Perskiej, podczas gdy produkcja w Iranie, Libii i Wenezueli odnotowała mimowolne spadki.

Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową licząca 14-tu członków pompowała w styczniu 2019 r. dziennie średnio 30,98 mln baryłek. To o 890 tys. baryłek mniej niż w grudniu zeszłego roku i największy miesięczny spadek od stycznia 2017.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. The Image Works_TopFoto/Forum

Jeden z przedstawicieli kartelu powiedział, że ma nadzieję, że więcej członków organizacji spełni swoje zobowiązania i że dotychczasowy spadek podaży był do zaakceptowania, nazywając to "dobrym startem".

Ceny ropy naftowej wzrosły do poziomu 62 USD za baryłkę po spadku poniżej 50 USD w grudniu, w czym pomogło zmniejszenie produkcji przez Arabię Saudyjską, ograniczenie wydobycia w innych krajach OPEC i perspektywa niższej podaży z Wenezueli po tym, jak prezydent USA Donald Trump w tym tygodniu nałożył sankcje na przemysł naftowy w tym południowoamerykańskim kraju.

OPEC, Rosja i inne państwa niebędące członkami - sojusz znany jako OPEC+ - uzgodniły w grudniu, zmniejszenie dostaw o 1,2 mln baryłek dziennie od 1 stycznia. Udział OPEC w cięciu wynosi 800 tys. baryłek, dostarczanych przez 11 członków - z wyjątkiem Iranu, Libii i Wenezueli.

W styczniu 11 członków OPEC związanych porozumieniem ograniczającym podaż osiągnęło 70 proc. zadeklarowanych cięć. Tymczasem dalsze spadki w Iranie, Libii i Wenezueli zwiększyły całkowity spadek podaży surowca pochodzącego z OPEC do 890 tys. baryłek dziennie.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy