OPEC prognozuje dalszy spadek swojego udziału w rynku

opublikowano: 05-11-2019, 12:05

Kartel OPEC, zrzeszający największych eksporterów ropy naftowej, obniżył szacunki dotyczące ilości ropy, jaką będzie musiał wydobywać w nadchodzących latach. Organizacja prognozuje, że jej udział w światowym rynku ropy zmniejszał się będzie do połowy następnej dekady. Wszystko przez rosnące dostawy surowca pochodzącego z amerykańskich złóż łupkowych.

OPEC oczekuje obecnie, że popyt na ropę spadnie o około 7 proc.  w ciągu najbliższych czterech lat, zmniejszając się do średnio 32,7 mln baryłek dziennie w 2023 r.

OPEC
Zobacz więcej

OPEC fot. REUTERS/Leonhard Foeger/Forum

Zdaniem ekspertów, taki scenariusz może zmusić OPEC i stowarzyszonych z kartelem producentów (w tym Rosję) do dalszego ograniczenia dostaw lub przynajmniej zacieklejszej rywalizacji między sobą o malejącą część rynków globalnych.

Organizacja obniżyła prognozy popytu na ropę w ujęciu rocznym od 2019 r. do 2023 r. średnio o około 5 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek rzędu około 16 proc. Należy jednak uwzględnić, że z dotychczasowych szacunków wypadł Katar, który na początku 2019 r. opuścił kartel.

W najbliższych latach OPEC pozostanie pod presją rosnącego wydobycia ropy w USA, który to kraj, dzięki rozwojowi technologii szczelinowania hydraulicznego, stał się największym producentem surowca.

W swoim najnowszym raporcie World Oil Outlook OPEC prognozuje, że do 2025 r. wydobycie ropy łupkowej w USA wzrośnie o ponad 40 proc. osiągając 17 mln baryłek dziennie. To o 3,1 mln dziennie więcej niż prognozowano w raporcie OPEC z zeszłego roku. Amerykańska ropa naftowa będzie wówczas stanowić jedną piątą światowej dziennej produkcji. Dodatkowo OPEC spodziewa się uzupełnienia dostaw z regionów, które albo wydawały się spadać, albo były nieopłacalne w erze niskich cen ropy, takich jak Norwegia i Brazylia, a także Kanada, Gujana i Kazachstan.

Według raportu, obecny udział OPEC w rynku globalnym wynosi około 35 proc. a do 2025 r. zmniejszy się do 32 proc.

Kartel spodziewa się jednak, że, wzrost wydobycia łupków w USA spowolni od połowy następnej dekady, a następnie zacznie spadać od 2029 r. Wtedy też udział OPEC w rynku globalnym wzrośnie do 40 proc. do 2040 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy