Czytasz dzięki

OPEC znów tnie prognozę popytu na ropę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-10-2020, 15:39

Kartel OPEC nie jest optymistyczny w swoich prognozach. Uaktualniona projekcja zakłada niższy niż wcześniej oczekiwano wzrost popytu na ropę w przyszłym roku, donosi Reuters.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) spodziewa się obecnie, że globalne zapotrzebowanie na surowiec w 2021 t. wzrośnie o 6,54 mln baryłek do 96,84 mln baryłek dziennie. To o około 80 tys. baryłek mniej niż oczekiwano we wrześniu. Z kolei lipcowe szacunki mówiły o wartości 7 mln bpd.

OPEC
Zobacz więcej

OPEC fot. REUTERS/Leonhard Foeger/Forum

Odchudzona została również prognoza na bieżący, czwarty kwartał 2020 r. Kartel obniżył projekcję o 220 tys. baryłek dziennie. Utrzymał z kolei spodziewany poziom tegorocznego spadku „konsumpcji” ropy rzędu 9,47 mln baryłek dziennie. 

W comiesięcznym raporcie OPEC wyliczył, że we wrześniu wydobycie zmniejszyło się o 50 tys. baryłek do 24,11 mln dziennie 

Ponieważ niepewność wydaje się duża, w związku z globalnym wzrostem liczby zakażeń Covid-19, nie oczekuje się, że znaczące ożywienie w III kw. 2020 r. będzie kontynuowane w IV kw. br. i 2021 r. – napisała w komunikacie OPEC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane