Czytasz dzięki

Open Finance otwiera drzwi na giełdę

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 18-10-2010, 00:00

Drzwi na giełdę otworzy Krzysztof Spyra, jeden z ojców założycieli. Emisję sfinansuje kapitał Getin Banku.

Kolejna spółka Leszka Czarneckiego może trafić na parkiet już w przyszłym roku

Drzwi na giełdę otworzy Krzysztof Spyra, jeden z ojców założycieli. Emisję sfinansuje kapitał Getin Banku.

Duże zmiany w grupie Getinu, kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego. Zacznijmy od personalnych: miesiąc temu z Open Finance (w 100 proc. należy do Getin Noble Banku) pożegnał się Adrian Jarosz, szef największego pośrednika kredytowego na rynku. Przeszedł na inny, bardziej gorący odcinek — do Tax Care.

To kolejna sieciowa firma Leszka Czarneckiego, zajmująca się doradztwem prawnym, podatkowym i księgowym dla firm. Nieoficjalnie mówi się, że bardzo dobrze zapowiadający się i perspektywiczny biznes przysiadł i Leszek Czarnecki zdecydował się odsunąć poprzedniego szefa, a do naprawy skierować swojego człowieka, wychowanka Getinu.

Dwa razy w tej samej rzece

Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, kto zastąpi Adriana Jarosza w Openie. I tu duża niespodzianka: stery pośrednika obejmie Krzysztof Spyra, człowiek od lat związany z Leszkiem Czarneckim, budowniczy Opena (wespół z Jarosławem Augustyniakiem i Maurycym Kuhnem) i Noble Banku. Ostatnie miejsce pracy — zarząd Getin Noble Banku, gdzie odpowiada za "noblowską" część biznesu.

Informację o przejściu do Opena odczytaliśmy początkowo jako degradację, bo trudno uznać za awans przesunięcie na stanowisko nawet w największej sieci pośrednictwa.

— Zostaję w zarządzie Getin Banku, nadal kieruję Getin International. Open Finance to dla mnie dodatkowe zajęcie — wyjaśnia Krzysztof Spyra.

Przejęcie sterów w pośrednictwie nie jest zatem zsyłką. Krzysztof Spyra wchodzi po raz drugi do tej samej rzeki, żeby zmienić jej nurt. I nie będzie to budowa banku na bazie Opena, o czym rynek spekuluje od momentu, gdy pośrednik zaczął sprzedawać rachunki osobiste.

Według naszych informacji, Getin poszukuje brokera do szykowanego na przyszły rok IPO i najprawdopodobniej chodzi właśnie o Open Finance. Pośrednik wszedłby na giełdę przypuszczalnie w I kwartale.

— Nie potwierdzam, nie zaprzeczam — mówi Krzysztof Spyra, dodając, że giełda jest tylko jednym z wariantów na przyspieszenie rozwoju sieci pośrednictwa.

Bardziej skorzysta Getin

Analitycy bankowi uważają, że ewentualne wprowadzenie Opena na giełdę przyniosłoby korzyść raczej właścicielowi niż samemu pośrednikowi, który bez niej może się spokojnie rozwijać. Już teraz ma absolutnie dominującą pozycję na rynku i jest na tyle silny, że konkurenci obawiali się na początku roku, czy lider nie wymiecie reszty graczy.

— Gdyby mocno poszedł w reklamę oraz intensywniej zaczął podbierać pracowników innym sieciom, mogłoby być z nami krucho — mówi szef jednej z konkurencyjnych firm.

Natomiast właściciel — Getin Noble Bank — bardzo potrzebuje podwyższenia kapitału (patrz — rozmowa z Andrzejem Powierżą).

Krzysztof Spyra ma odmienne zdanie na ten temat. Uważa, że Open nie może jeszcze osiąść na laurach.

— Mamy jeszcze sporo do zrobienia. Jesteśmy liderem biorąc pod uwagę wolumeny kredytów i produktów inwestycyjnych. Naszą ambicją jest uczynić z Opena doradcę zarządzającego finansami klasy średniej — mówi Krzysztof Spyra.

Nowemu szefowi zależy też na podniesieniu rangi doradców pracujących w sieci. Możliwe więc, że Open zajmie się doradztwem licencjonowanym: usługami maklerskimi czy asset management.

Miliard za Opena

Giełda z pewnością podniosłaby rangę pośrednika, zwiększając transparentność spółki. Swoją pieczeń przy okazji tego debiutu mógłby upiec Getin, inkasując spore pieniądze. Ile wart jest Open? Kilka dni temu Getin Holding wykupił brakujące 57 proc. akcji (miał już 42,94 proc.) w sieci pośrednictwa kredytowego PDK Fiolet za 114 mln zł. Wartość całego biznesu można więc szacować na około 200 mln zł. Zysk pośrednika wyniósł w 2009 r. 15 mln zł. Gdyby wycenę PDK Fiolet przyjąć jako punkt odniesienia dla wyceny Open Finance, który przed rokiem zarobił 65 mln zł i ma sieć blisko 100 oddziałów, to można założyć, że uczciwą ceną za firmę byłoby około 1 mld zł. Albo i więcej. W 2007 r. Innova Capital kupiła 60 proc. akcji Expandera, za które zapłaciła podobno 600 mln zł. Trzeba jednak dodać, że transakcja odbyła się tuż przed szczytem hossy na rynku kredytów hipotecznych.

Nie wiadomo, ile akcji pośrednika Getin chciałby upłynnić na giełdzie. Leszek Czarnecki nie lubi tracić kontroli nad swoimi spółkami, zatem raczej nie zejdzie poniżej 50 proc. akcji.

Open dojrzał do giełdy

Andrzej Powierża

analityk DM Banku Handlowego

Nie wiem, czy sam rynek pośrednictwa można uznać za dojrzały. Raczej nie i sądzę, że będzie się jeszcze zmieniał. Sam Open jest już na tyle duży, że można pomyśleć o wprowadzeniu go na giełdę.

Trudno powiedzieć, co na tym zyska poza większą wiarygodnością i przejrzystością, jaką zapewnia giełda. Pewnie umocni przewagę nad konkurentami, ale już dzisiaj jest ona bardzo duża. Ważniejsze jest pytanie, co upublicznienie spółki da właścicielowi, czyli Getin Noble. Pieniądze. Bankowi potrzebny jest każdy złoty w kapitale, ze względu na niski współczynnik wypłacalności. Na koniec II kwartału wynosił tylko 9 proc. Wprawdzie złoty był wówczas słaby, niemniej jeśli bank ma rosnąć, musi wzmocnić kapitały. Sprzedaż akcji Opena jest dobrym pomysłem na ich pozyskanie.

Tak rozwijał się rynek pośrednictwa finansowego

2000

Powstaje Expander. Wtedy działał tylko w internecie.

2001

Pośrednik stawia pierwszy krok w realu — buduje pierwszy oddział naziemny.

2003

GE Capital przejmuje od założycieli Expandera.

Maj 2004

Założyciele Expandera (dołącza do nich Krzysztof Spyra) budują konkurencyjny Open Finance.

I połowa 2007

Open Finance zostaje liderem branży pośrednictwa kredytowego, detronizując Expandera.

2008

Open Finance powiększa przewagę. Pośrednik pomógł sprzedać 5,1 mld zł kredytów. Expander — 3,6 mld zł

2009

Sprzedaż Opena — 7 mld zł. Expandera — 1,5 mld zł.

I kwartał 2010

Expander traci pozycje wicelidera. Jego miejsce zajmuje DK Notus.

I połowa 2010

Open Finance sprzedał 3,1 mld zł kredytów. DK Notus 889 mln zł, a Expander 870 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy