OPIS1-MFW ostrożnie ocenia wzrost PKB w regionie

Europejski Fundusz Leasingowy S.A.
25-09-2002, 17:39

(Depesza uzupełniona o prognozy dotyczące całego regionu i poszczególnych krajów)

WASZYGTON (Reuters) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podał we wtorek w swoim półrocznym raporcie zawierającym prognozy ekonomiczne dla świata, że słaby globalny wzrost gospodarczy odbije się na tempie rozwoju krajów Europy Środkowej. MFW szacuje, że wzrost PKB w Polsce wyniesie w przyszłym roku trzy procent.

"Region Europy Środkowej jako całość nie ucieknie przed konsekwencjami sytuacji na światowych rynkach finansowych gdzie od 2000 roku ceny akcji spadły w większości przypadków o 50 procent lub więcej" - napisali autorzy raportu.

Według MFW wzrost PKB w tym roku wyniesie w Polsce, podobnie jak w roku ubiegłym, jeden procent. Inflacja w tym roku ma wynieść 2,1 procent, a w przyszłym 2,3 procent. W ubiegłym roku ceny detaliczne w Polsce wzrosły o 2,5 procent.

"Polska gospodarka jest wciąż relatywnie słaba, ale ostatnio opublikowane dane dotyczące aktywności gospodarczej są bardziej optymistyczne niż jeszcze przed kilkoma miesiącami" - podał MFW.

Tempo wzrostu dla całej Europy Środkowej ma w przyszłym roku wynieść 3,3 procent, wobec 2,1 procent szacowanych na ten rok i 2,2-procentowego wzrostu osiągniętego w roku ubiegłym.

PKB Czech ma w przyszłym roku wzrosnąć o 3,2 procent wobec 2,7 procent w tym roku i 3,3 procent osiągniętych w roku ubiegłym. Ceny detaliczne w tym kraju wzrosną według Funduszu o trzy procent w przyszłym roku i 2,7 procent w 2002 roku. W 2001 inflacja w Czechach wyniosła 4,7 procent.

Najwyższy, bo czteroprocentowy wzrost mają w przyszłym roku zanotować Węgry. W tym roku gospodarka Węgier ma się rozwijać w tempie 3,5 procent wobec 3,8 osiągniętych w roku ubiegłym.

Według Funduszu Węgrom uda się ograniczyć inflację. W przyszłym roku ma ona wynieść 5,2 procent wobec 5,5 w tym roku i 9,2 procent w roku ubiegłym.

Światowe spowolnienie gospodarcze w mniejszym stopniu ma się odbić na gospodarce Rosji, gdzie jako kluczowy element wzrostu MFW wymienia duży popyt wewnętrzny.

Rosyjska gospodarka ma się w przyszłym roku rozwijać w tempie 4,9 procent wobec 4,6 w tym roku i 6,3 procent w roku ubiegłym. Zdaniem ekspertów MFW inflacja w Rosji wyniesie w przyszłym roku 11 procent wobec 15,8 procent w 2002 i 20,7 procent w roku ubiegłym.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Europejski Fundusz Leasingowy S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-MFW ostrożnie ocenia wzrost PKB w regionie