OPIS1-Tel-Energo chce przejąć 100 proc akcji Telbanku

PROCHEM S.A.
17-12-2002, 11:36

(Depesza uzupełniona o dalsze wypowiedzi prezesa Tel-Energo)

WARSZAWA (Reuters) - Tel-Energo jest zainteresowany przejęciem ponad 25 procent akcji Bankowego Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Telbank należących do konsorcjum banków, w tym między innymi BRE Banku, powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezes Tel-Energo. Do transakcji mogłoby dojść w tym roku lub na początku przyszłego.

Obecnie Tel-Energo finalizuje zakup pozostałych około 74 procent Telbanku, spółki specjalizującej się w transmisji danych, od Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Jesteśmy zainteresowani przejęciem całego pakietu Telbanku i rozmawiamy z BRE, które jest liderem konsorcjum. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby transakcja została przeprowadzona w tym roku, ale jest mało czasu, jeżeli nie (dojdzie do kupna) w tym roku to na początku przyszłego roku" - powiedział Andrzej Arendarski.

"Jesteśmy 'po słowie'. BRE jest zainteresowany pozbyciem się swych aktywów telekomunikacyjnych" - dodał.

Prezes Tel-Energo nie chciał powiedzieć jaką cenę Tel-Energo oferuje NBP za pakiet Telebanku. Według nieoficjalnych informacji jest to kwota rzędu 300 milionów złotych.

Arendarski odmówił również komentarza, na temat czy cena uzyskana przez banki będzie taka sama jak oferowana NBP.

Wyłączność na zakup Telbanku przez Tel-Energo upływa 20 grudnia. Obecnie firma ta prowadzi rozmowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) na temat pożyczki, która sfinansowałaby zakup Telbanku w całości.

BPT Telbank, jest operatorem telekomunikacyjnym zajmującym się głównie transmisją danych. Spółka powstała 10 lat temu z inicjatywy polskich banków, w tym Narodowego Banku Polskiego (NBP). Oprócz NBP i BRE Banku znaczącymi akcjonariuszami Telbanku są BGŻ, Kredyt Bank, Gospodarczy Bank Wielkopolski i BISE.

Tel-Energo jest spółką, która wspólnie z Niezależnym Operatorem Międzymiastowym (NOM) ma tworzyć podstawy Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej (KGT), która ma konkurować z TPSA.

Zakup Telbanku jest jednym z etapów budowy grupy. Jak powiedział prezes Arendarski w przyszłym roku planowane są prace mające na celu zintegrowanie posiadaczy sieci światłowodowej. Chodzi o stworzenie jednego operatora, który zająłby się jej administracją.

"Cały czas prowadzimy rozmowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) na temat przewłaszczenia sieci światłowodowej. Ponadto rozmawiamy też z zakładami energetycznymi, którym chcemy zaproponować, aby aportem włożyły swe aktywa telekomunikacyjne, a w zamian dostałyby akcje Tel-Energo" - powiedział prezes Arendarski.

Efektem byłoby stworzenie na przykład pięciu spółek operatorskich. Zdaniem Arendarskiego mogłoby to nastąpić w przyszłym lub na przełomie 2003 i 2004 roku.

((Autor: Paweł Florkiewicz; redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: pawel.florkiewicz.reuters.com@reuters.net, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Tel-Energo chce przejąć 100 proc akcji Telbanku