OPIS2-Moody's podwyższył ocenę wiarygodności kandydatów do UE

12-11-2002, 14:10

(Depesza uzupełniona o reakcję rynku)

LONDYN (Reuters) - Obligacje krajów Europy Centralnej nie zareagowały na podwyższenie we wtorek oceny wiarygodności kredytowej dla ośmiu z 10 krajów kandydujących do Unii Europejskiej.

Agencja Moody's Investors Services podwyższyła ratingi dla obligacji rządowych denominowanych w obcych walutach dla ośmiu państw kandydujących do Unii Europejskiej z Europy Centralnej. W przypadku Polski wzrósł on do A2 z Baa1.

Wszystkie te państwa oprócz Litwy legitymowały się już ratingami inwestycyjnymi. Zdaniem agencji proces integracji tych krajów z Unią Europejską jest właściwie nieodwracalny.

"Integracja znacząco ogranicza niebezpieczeństwo kryzysu walutowego, który mógłby doprowadzić do przerwania regularnej obsługi długu denominowanego w obcych walutach przez wierzyciela z danego kraju" - napisała agencja w komunikacie.

Ratingi dla dwóch pozostałych państw kandydackich - Cypru i Malty nie uległy zmianie.

Do godziny 13.30 cena polskich obligacji PDI Brady'ego, najbardziej płynnych z grupy papierów ośmiu państw kandydackich, nie uległa zmianie i wynosiła 102,125 procent wartości nominalnej.

"Inwestorzy już od dawna oczekują konwergencji, choć nie spodziewali się tych podwyżek ratingów" - powiedział Alex Garrard, analityk rynków dłużnych z UBS Warburg w Londynie.

Na większość tych papierów popyt był i tak duży, a ceny przewyższyły ratingi, dodał.

Większość inwestorów na rynkach papierów dłużnych krajów kandydackich gra na spadki ich rentowności do poziomu unijnego oraz stopniowe dostosowanie się kondycji gospodarczej tych państw do warunków panujących w UE.

Premia ryzyka dla segmentu polskich obligacji w indeksie JPMorgan's Emerging Market Bond Index plus spadła o dwa punkty bazowe do 215 punktów bazowych powyżej amerykańskich papierów skarbowych (Treasuries).

Oceny wiarygodności obligacji rządowych ośmiu krajów kandydackich, denominowanych w obcych walutach zostały podwyższone do poziomu przyznanego przez Moody's zobowiązaniom tych państw w lokalnych walutach.

Ratingi przedstawiają się następująco:

Czechy - podwyższony do A1 z Baa1

Estonia - podwyższony do A1 z Baa1

Węgry - podwyższony do A1 z A3

Łotwa - podwyższony do A2 z Baa2

Litwa - podwyższony do Baa1 z Ba1

Polska - podwyższony do A2 z Baa1

Słowacja - podwyższony do A3 z Baa3

Słowenia - podwyższony do Aa3 z A2

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS2-Moody's podwyższył ocenę wiarygodności kandydatów do UE