Opolszczyzna: 12 mln zł na start w biznesie

opublikowano: 08-01-2018, 22:00

Osoby, które chcą założyć firmę w regionie, mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki na ten cel.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości oferuje unijne wsparcie zwrotne na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim. W puli jest ponad 12 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO).

— Wspieramy rozwój firm na każdym etapie działalności. Przykładamy szczególną wagę także do ułatwiania startu w biznesie. Preferencyjne warunki udzielania pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej pozwolą na skuteczne aktywizowanie osób bezrobotnych — podkreśla Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pieniądze na start może dostać osoba bezrobotna i poszukująca pracy, która ukończyła 29 lat. Unijne wsparcie zwrotne sfinansuje m.in. usługi księgowe, koszty zakupu towarów, urządzeń, maszyn, a także związane z przystosowaniem lokalu do prowadzenia biznesu. Przyszli przedsiębiorcy mogą liczyć na pożyczki w wysokości ponad 85 tys. zł. Są one korzystnie oprocentowane.

— Kolejne pieniądze unijne trafią do mikro-, małych i średnich firmy z województwa opolskiego, które chcą inwestować w energooszczędne technologiei rozwiązania. Zyskają na tym wszyscy mieszkańcy regionu — ocenia Przemysław Cieszyński.

Wsparcia na przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) udziela Fundacja Rozwoju Śląska. Pieniądze również pochodzą z RPO WO. Do podziału jest 16 mln zł, a każda firma może dostać pożyczkę w wysokości 1,3 mln zł. Musi jednak spłacić ją w ciągu 10 lat. Ponadto przedsiębiorcom przysługuje roczny okres karencji w zwrocie kapitału. Mogą oni przeznaczyć wsparcie na projekty dotyczące zastosowania energooszczędnych rozwiązań w firmach, modernizacji budynków i wykorzystania technologii związanych z OZE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane