Oprocentowanie hipotek w USA spada czwarty tydzień z rzędu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-02-2023, 19:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przełom stycznia i lutego stał pod znakiem dalszego spadku oprocentowania kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych. Powoli zbliża się do granicy 6 proc. zwiększając grono potencjalnych kredytobiorców i dostępność cenową domów, informuje Bloomberg.

Yuvraj Khanna/Bloomberg

Według danych agencji Freddie Mac, średnie oprocentowanie dla 30-letniego kredytu hipotecznego zeszło do 6,09 proc. z 6,13 proc. przed tygodniem. Był to czwarty z rzędu tydzień ze spadkiem stawki.

Od szczytu z listopada 2022 r. na poziomie 7,08 proc. oprocentowanie zmniejszyło się już o niemal jeden punkt procentowy. Freddie Mac, ocenia, że taki spadek kosztów kredytu może pozwolić aż 3 mln konsumentów więcej gotowych na wzięcie kredytu hipotecznego zakwalifikować się i pozwolić sobie na pożyczkę w wysokości 400 tys. USD, co jest średnią ceną domu.

Tymczasem według prognoz bankierów, oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie nieznacznie w 2023 r., kończąc rok na poziomie około 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane