Optymizm kontra pesymizm, czyli wnioski po sezonie wyników na GPW

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ przedstawili listę wniosków po sezonie wyników spółek giełdowych za I kwartał 2016 r.

W ocenie specjalistów, pierwszy kwartał okazał się być kolejnym "rozstrojonym" pod względem zysków, ale z drugiej strony - po słabych i rozczarowujących zyskach za czwarty kwartał 2015 r. analitycy stali się przesadnie pesymistyczni w swoich krótko- i średnioterminowych oczekiwaniach, które - jak się okazało - nie współgrają z rzeczywistością. A ta - w ocenie DM BOŚ - nie przedstawia się w aż tak żałobnych akordach.

Mimo to eksperci uważają, że należy się liczyć z niewielkim odgórnym ryzykiem dla obecnych prognoz całorocznych zbiorczych zysków.

Analitycy DM BOŚ zwracają uwagę na słabość zysków dotyczy szerokiego kręgu spółek (mniej niż połowa z tych, pokrywanych przez brokera, była zdolna do poprawy powtarzalnych zysków r/r w pierwszym kwartale), wyceny spółek z GPW "nie porywają", a w świetle działań rządu i jego determinacji w ich kontynuowaniu mało prawdopodobna wydaje się nam istotna zmiana sentymentu inwestorów do polskiego rynku akcji w najbliższej przyszłości.

"Reasumując, inwestorom, którzy muszą/chcą posiadać ekspozycję na polskie akcje, zalecamy jedynie selektywne podejście" - głosi raport.

Zdaniem analityków, największa zaleta polskiego rynku to fakt, że na innych rynkach nie ma uzasadnionych fundamentalnie okazji inwestycyjnych.

"Rynek amerykańskim wydaje nam się drogi (ponadto nęka go bolesna obniżka oczekiwań zysków spółek), rynki europejskie cierpią z powodu rozmaitych politycznych czynników ryzyka i umocnienia euro (aczkolwiek tutaj wyceny są bardziej zachęcające), natomiast dalszy wzrost cen akcji na rynkach wschodzących jest uzależnionych od zwyżek cen surowców i osłabienia dolara, co wydaje się nam scenariuszem obarczonym znacznym ryzykiem, zważywszy na obecny stan globalnej gospodarki i perspektywy polityki monetarnej Fedu" - podsumowują analitycy DM BOŚ.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optymizm kontra pesymizm, czyli wnioski po sezonie wyników na GPW