Orban wzywa UE do zniesienia sankcji wobec Rosji

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 22-09-2022, 10:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezydent Węgier wezwał przywódców państw Unii Europejskiej do zniesienia sankcji nałożonych na Rosję. Jego zdaniem ograniczenia powinny zniknąć do końca tego roku – donosi agencja Bloomberg.

Prezydent Węgier - Viktor Orban (przy mównicy)
Prezydent Węgier - Viktor Orban (przy mównicy)
LEONHARD FOEGER / Reuters / Forum

Według gazety Magyar Nemzet, prezydent Węgier – Victor Orban w czasie zamkniętego spotkania ze swoimi współpracownikami powiedział, że wprowadzone przez Unię Europejską sankcje bardziej zaszkodziły Europie niż samej Rosji. Jego zdaniem, wycofanie się z ograniczeń wprowadzonych przez UE po agresji Putina na Ukrainę, pomogłoby opanować szalejącą na Starym Kontynencie inflację i ryzyko recesji.

Orban jest uważany aktualnie za europejskiego przywódcę najbliższego prezydentowi Rosji – Władymirowi Putinowi. Prezydent Węgier często atakował unijne sankcje albo utrudniał ich wprowadzenie, ale jak zauważa agencja, po raz pierwszy miał tak stanowczo wyrazić swoje zdanie na temat ich całkowitego wycofania.

Słowa Orbana wypływają do mediów w momencie, kiedy Unia Europejska blokuje Węgrom dostęp do środków, powołując się na łamanie w kraju praworządności i szalejącą korupcję, a Rosja ogłasza „częściową mobilizację”, która może owocować dalszą eskalacją wojny w Ukrainie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane