Orlen i Lotos o wstrzymaniu dostaw z rurociągu "Przyjaźń"

opublikowano: 25-04-2019, 06:54

PKN Orlen przekonuje, że przerwa w dostawach nie ma wpływu na poziom przerobu w rafinerii w Płocku oraz na ekonomikę produkcji.

"PKN Orlen. jest przygotowany do realizacji alternatywnych dostaw ropy naftowej. Od dwóch lat (...) konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji dostaw ropy, w wyniku czego aktualnie prawie 50 proc. ropy naftowej nabywanej do Zakładu Produkcyjnego w Płocku pochodzi z innych kierunków niż rosyjski, tj. z Norwegii, Angoli, Nigerii i Arabii Saudyjskiej. Ponadto, PKN Orlen dysponuje zapasami surowca w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji. W związku z powyższym obecnie nie ma ryzyka ograniczenia produkcji ze względu na zatrzymanie dostaw surowca rurociągiem "Przyjaźń" - podał Orlen.

Również Lotos zapewnia, że sytuacja nie ma wpływu na bieżącą produkcję, a przy tym "trwają prace nad zapewnieniem ciągłości dostaw ropy naftowej odpowiedniej jakości w długim terminie".

PERN poinformował wczoraj, że wstrzymano odbiór dostaw ropy naftowej w punkcie Adamowo na granicy z Białorusią, co spowodowane jest pogorszeniem parametrów jakościowych surowca.

Zdaniem Kamila Kliszcza, analityka mBanku, w średnim terminie obie rafinerie mogą korzystać z alternatywnych źródeł dostaw, ale w dłuższym możliwe są zakłócenia produkcji, co negatywnie przełożyłoby się na wyniki.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu