Orsted zwiększy inwestycje w zieloną energię do 57 mld USD

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-06-2021, 16:51

Do 57 mld USD ma wzrosnąć wartość inwestycji w odnawialne źródła energii, jakie koncern Orsted zamierza przeprowadzić do 2027 r. Duńska firma, chce dzięki temu zostać światowym numerem „1”.

fot. Eric Thayer/Bloomberg

Orsted, który w 2017 r. pozbył się swojego biznesu z obszaru natfowo-gazowego, jest jednym z największych beneficjentów paryskiego Porozumienia klimatycznego z 2015 r. i od kilku lat mocno zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze zielonej energii. Podmiot jest największym na świecie deweloperem morskich farm wiatrowych i współpracuje m.in. z polską firmą PGE.

Deklarowana obecnie przez Orsted kwota 350 mld DKK (57 mld USD) wzrosła względem wcześniej zapowiadanych 200 mld DKK jakie ustawiono sobie za cel do 2025 r.

Firma zamierza ponad czterokrotnie zwiększyć zainstalowaną moc energii odnawialnej w ciągu następnej dekady do 50 gigawatów (GW), w porównaniu z poprzednim celem 30 GW, oraz zdynamizować ekspansję w takich obszarach, jak lądowa energia wiatrowa i ekologiczny wodór.

Dotychczas Orsted zainstalował ponad jedną czwartą światowych mocy morskich elektrowni wiatrowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane