Osiem funduszy akcji, które nie dają się bessie

opublikowano: 21-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sześć TFI prowadzi fundusze akcji, które w 2022 r. są na minusie nie więcej niż 5 proc. Cztery są nawet na plusie. Klienci trzymają się jednak od nich z daleka.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są stopy zwrotu najlepszych funduszy akcji w 2022 r.
  • jakie strategie inwestycyjne realizują
  • jakie mają aktywa
  • do których klienci wpłacają pieniądze, a z których wypłacają

Nieco ponad 1 mld zł wynosiły na koniec sierpnia aktywa netto otwartych funduszy akcji, których klienci mimo wszechobecnej bessy nie mają powodów do rwania włosów z głowy. I nie dlatego, że postawili na fundusze typu short, które na kontraktach terminowych obstawiają spadki. Zarządzający ich pieniędzmi po prostu na tyle umiejętnie lawirują między rafami rynków finansowych, że od początku 2022 r. stracili nie więcej niż 5 proc. pieniędzy klientów, a w czterech przypadkach nawet przysporzyli im zysków. To zresztą na fundusze będące na plusie przypada lwia część ze wspomnianego miliarda, bo aż 824,5 mln zł. Ta kwota to ledwie 3 proc. ogółu aktywów wszystkich funduszy akcji prowadzonych przez polskie TFI. Miliard to 3,7 proc.

Na dodatek aktywa netto sześciu z ośmiu funduszy, które jakoś radzą sobie z bessą były po ośmiu miesiącach 2022 r. niższe, niż wynikałoby to z wyników, jakie wypracowały dla klientów. Ci ostatni wypłacali więc pieniądze.

Największym z funduszy, które nie zawodzą w roku bessy jest NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych. Licząc od początku roku, do 19 września zarobił dla klientów 2,1 proc., ale - co może ważniejsze – nie spadł w tym roku pod kreskę więcej niż 4,7 proc. Jego aktywa netto akurat wzrosły w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. (informacje na ten temat TFI ujawniają co miesiąc). Skala tego wzrostu przewyższyła o 11 proc. dodatni wynik inwestycyjny na koniec sierpnia. Z drugiej jednak strony 634 mln zł aktywów netto to 364,7 mln mniej od NN Akcji, a więc funduszu akcyjnego tego samego TFI, który od początku roku do 19 września uszczuplił zasoby swoich klientów o 25,6 proc.

Z hedgingiem i bez

NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych realizuje swój cel inwestycyjny, przekazując pieniądze polskich klientów do funduszu prowadzonego przez holenderską centralę NN Investment Partners. Działa więc w formule master-feeder, na poziomie lokalnym zabezpiecza tylko ryzyko kursowe. Myliłby się jednak ten, kto myśli, że to pracownicy holenderskiej centrali NN Investment Partners przesądzili o tym, jak fundusz zachowuje się w tak trudnym roku jak 2022. Holenderska centrala NN Investments Partners oddała zarządzanie swoim funduszem firmie American Century Investments Management z Kansas City, której niekontrolującym udziałowcem jest japońska Nomura. American Century Investments zarządzało początkowo tylko amerykańskimi inwestycjami funduszu. Radziło sobie jednak na tyle dobrze, że w końcu przejęło całość. W portfelu zagranicznego funduszu wchłaniającego wpłaty polskich klientów mogą się znajdować akcje praktycznie ze wszystkich rynków rozwiniętych.

Liderka:
Liderka:
Fundusze NN Investment Partners TFI, którym kieruje Małgorzata Barska, zgromadziły blisko 74 proc. aktywów ulokowanych w funduszach akcji, które w tym roku przynoszą klientom zyski, albo przynajmniej nie przysporzyły strat większych niż 5 proc.
Marek Wiśniewski

Drugi pod względem aktywów fundusz będący w tym roku na plusie to NN (L) Japonia. Jego aktywa netto to 117,3 mln zł. Mechanizm działania funduszu jest taki sam jak NN (L) Globalnego Spółek Dywidendowych, jest to więc również master-feeder. Tyle że akurat w tym przypadku inwestycjami w Kraju Kwitnącej Wiśni zarządza tamtejsza Nomura Asset Management. Licząc od początku 2022 r. NN (L) Japonia zarobił dla klientów 4,7 proc. Na pewno pomaga w tym sytuacja na giełdzie w Tokio. Spadki są tam niewielkie, ale gdy giełda w Tokio traciła w marcu ponad 15 proc., fundusz był pod kreską tylko 8,1 proc.

Prawie 55 mln zł wynoszą aktywa funduszu Investor Indie i Chiny. Według stanu na 19 września był 1,9 proc. pod kreską, licząc od początku 2022 r. W maju strata wynosiła ponad 11 proc. Fundusz realizuje strategię inwestycyjną przez kupowanie funduszy z ekspozycją na rynki krajów wymienionych w nazwie. Te fundusze to zarówno ETF-y, jak i produkty aktywnie zarządzane niemieckiego DWS. Investor Indie i Chiny nie zabezpiecza ryzyka kursowego do euro, a fundusze jakie ma w portfelu do juana i rupii. W efekcie jego wynik jest lepszy niż by to wynikało z zachowania indeksów giełdowych. Główny barometr koniunktury na indyjskim parkiecie oscyluje co prawda w okolicach zera, ale indeksy giełd w Szanghaju i Hongkongu są 15-20-proc. na minusie licząc od początku roku.

Aż 41,8 proc. jest za to na plusie Investor Turcja. Tyle że niespełna 10 dni wcześniej jego klienci byli już do przodu ponad 60 proc. Fundusz jest zarządzany z Polski, nie posiłkuje się innymi funduszami, kupuje akcje na giełdzie w Stambule. Wynik zawdzięcza jednak głównie inflacyjno-walutowemu szaleństwu nad Bosforem oraz relacji liry do złotego. Galopująca inflacja w Turcji (ponad 80 proc.) sprawia jednak, że ocena tego produktu przekracza granice racjonalnego ryzyka inwestycyjnego i nawet TFI nie chce go obecnie promować. Jego aktywa to 49,2 mln zł.

Polak też potrafi

Bez pośredników w postaci innych funduszy działa też Rockbridge Value Leaders, specjalizujący się w spółkach z rynków rozwiniętych. Jego aktywa na koniec sierpnia wynosiły 24 mln zł. Od początku roku zarobił dla klientów 3 proc., przy czym w lipcu był 8,9 proc. pod kreską, co było najgorszym momentem w 2022 r.

- W portfelu utrzymujemy 20-40 spółek, w przypadku których pojęcia value nie należy utożsamiać z niską wyceną wskaźnikową. Koncentrujemy się na spółkach mających dobre perspektywy generowania przepływów pieniężnych i zysków dla akcjonariuszy , choć czasami drogich wskaźnikowo. Są to raczej spółki cykliczne. Obserwując świat i politykę próbujemy zrozumieć co może się zmienić dla poszczególnych sektorów, a następnie typujemy potencjalnie największych beneficjentów tych trendów – tłumaczy Wojciech Dębski, współzarządzający Rockbridge Value Leaders.

Kolejnym pod względem skali działalności funduszem względnie dobrze prezentującym się na tle bessy jest Esaliens Akcji Rynków Wschodzących. To zarazem jedyny obok NN (L) Globalnego Spółek Dywidendowych przykład powiązania wyników z nowymi wpłatami. Aktywa netto funduszu to jednak niespełna 11 mln zł, mimo że w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. wzrosły o kilkanaście procent. Jego wynik inwestycyjny był wtedy ujemny. Podobnie jest obecnie. Strata liczona do 19 września wynosi 5 proc., przy czym licząc od początku roku, fundusz nie był nigdy pod kreską więcej niż 6,4 proc. Fundusz działa jednak w formule master-feeder i przekazuje pieniądze swoich klientów do zagranicznego funduszu Legg Mason.

Dzięki wykorzystaniu funduszy zagranicznych względnie dobrze radzą sobie także dwa najmniejsze fundusze akcji obronną ręką wychodzące z wszechobecnej bessy.

Weź udział w warsztacie online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 29 listopada >>

Allianz India Equity lokuje pieniądze klientów w zagranicznym funduszu o takiej samej nazwie. Na koniec sierpnia miał 9,8 mln zł aktywów netto. Licząc od początku 2022 r. jest 5 proc. pod kreską, ale od czerwca intensywnie odrabia straty. Wtedy jego klienci byli do tyłu 16,6 proc.

Kilka zagranicznych funduszy różnych emitentów ma w portfelu Nationale-Nederlanden Akcji Ameryki Łacińskiej (nie ma nic wspólnego z NN Investment Partners, do niedawna był sygnowany marką MetLife). Jest jednak tak mały, że nawet w funduszu Allianzu zmieściłby się pięciokrotnie. Obecnie jest 1,8 proc. na minusie, licząc od początku roku. To lepszy wynik niż w lipcu, gdy radził sobie najgorzej w tym roku tracąc 11,8 proc. Z drugiej strony, w kwietniu jego klienci mogli cieszyć się zyskiem wysokości 22,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane