Ósmy z rzędu miesięczny spadek nastrojów biznesu w eurolandzie

opublikowano: 27-02-2019, 13:42

Nastroje gospodarcze w strefie euro co prawda obniżyły się, ale mniej niż oczekiwali ekonomiści. To zasługa solidnego sektora usług, co sugeruje, że osłabienie nastrojów w handlu w wyniku wojny handlowej w ciągu ostatniego roku może być na wyczerpaniu i osiągnęło dno .

Indeks Komisji Europejskiej - który ocenia nastroje gospodarstw domowych i firm - spadł w lutym 2019 r. do 106,1 pkt ze zrewidowanego do 106,3 pkt. poziomu miesiąc wcześniej.

To ósmy z rzędu miesięczny spadek wskaźnika, choć tempo zniżki osłabło po ostrych spadkach na przełomie roku.

Region składający się z 19 krajów mierzy się z wieloma negatywnymi odczytami sugerującymi, że gospodarka eurolandu traci impet. Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego podkreślał w zeszłym miesiącu, że ryzyko wzrosło m.in. z powodu czynników takich jak rosnący protekcjonizm, brexit i spowolnienie w Chinach.

Spadek zaufania w strefie euro w tym miesiącu był wynikiem osłabienia nastrojów w przemyśle, z uwagi na spadek produkcji w Niemczech i innych krajach. 

Według banku Goldman Sachs, podczas gdy na całym świecie pojawiają się „nowe, zielone pędy”, Europa jest najsłabszym z większych regionów.

Tymczasem, szef irlandzkiego banku centralnego, Philip Lane, który jest na dobrej drodze do zastąpienia głównego ekonomisty EBC Petera Praeta, powiedział, że nie widzi Europy w "bardzo niestabilnej sytuacji". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu