Ostatni taki bank?

opublikowano: 24-06-2018, 22:00

Michał Fidelus, analityk Vestor Domu Maklerskiego, podniósł do „kupuj” z „neutralnie” rekomendację dla akcji Banku Handlowego, mimo obniżenia ceny docelowej z 86 do 81 zł.

Michał Fidelus, analityk Vestor Domu Maklerskiego, podniósł do „kupuj” z „neutralnie” rekomendację dla akcji Banku Handlowego, mimo obniżenia ceny docelowej z 86 do 81 zł. Wyniki banku za I kwartał 2018 r. skłoniły specjalistę do podwyższenia prognoz zysku na akcję w 2018 r. o 4 proc. do 665 mln zł, ale ze względu na zmianę oczekiwań dotyczących stóp procentowych obniży prognozy na 2019 r. o 3 proc. do 717 mln zł. Michał Fidelus zakłada jedną podwyżkę o 25 pkt. baz. w IV kwartale 2019 r. Do tej pory oczekiwał dwóch podwyżek po 25 pkt. baz. w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Jego zdaniem, jest pięć powodów, dla których Handlowy wydaje się obecnie atrakcyjną inwestycją. Pierwszy to wycena — bank jest notowany z 17/18-proc. dyskontem do trzyletniej średniej dla wskaźnika C/Z, dywidenda — Handlowy może okazać się ostatnim bankiem z bardzo wysoką i powtarzalną stopą dywidendy (7-8 proc.), bank oferuje również największy (poza Aliorem) wzrost zysku na akcję w 2018 r., nie ma ekspozycji na franka szwajcarskiego oraz potencjalnie wyższe niż oczekiwane odczyty inflacji mogą przyspieszyć podwyżki stóp procentowych, które w stopniu większym niż u konkurentów będą wspomagać wyniki Handlowego — uważa Michał Fidelus. Z zysku za 2017 r. Bank Handlowy wypłaci 4,11 zł dywidendy (dzień wypłaty dywidendy to 25 czerwca). Michał Fidelus oczekuje, że z zysku za 2018 r. dywidenda wyniesie 5 zł na akcję, co przekłada się na 7-procentową stopę dywidendy brutto. W sektorze na podobną dywidendę pozwolić sobie może jeszcze tylko Bank Pekao, ale część uczestników rynku wątpi, czy w przyszłym roku bank będzie równie hojny, co w bieżącym (dywidenda wyniesie 7,9 zł na akcję, co przekłada się na 7-procentową stopę dywidendy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Ostatni taki bank?