Ostatnie tendencje unijne: CIT w dół, a VAT w górę

opublikowano: 26-04-2016, 22:00

W rankingu najwyższych stawek PIT Polska zajmuje 9. miejsce. Na ostatnim lokuje się z kwotą wolną — wynika z raportu PwC.

Podatki pośrednie mają w Polsce stosunkowo duży udział w dochodach państwa. Według aktualnej unijnej analizy trendów podatkowych, ich procentowy udział w całkowitym opodatkowaniu sięga ponad 40 proc., a dochodowych od 6,6 do 14,1 proc. Wszystkie wpływy w PKB z podatków przekraczają w naszym kraju 30 proc. Stawia to nas na 20. miejscu. Na pierwszym jest Dania, ze wskaźnikiemponad 45 proc. — informują eksperci PwC.

— Wysoki udział podatków pośrednich jest korzystnym zjawiskiem, ich pobór jest łatwiejszy. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych istotna jest nie tylko wysokość stawki, ale też zakres ograniczeń w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów — ocenia Mikołaj Woźniak, starszy menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

Najnowszy raport PwC „Praca w UE — podatki i składki. Polska na tle Europy” pokazuje tendencję do obniżania w Unii stawek wspomnianego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Obniżono go w ostatnich latach np. w Finlandii (z 24,5 proc. do 20), Hiszpanii (z 30 proc. do 25), Danii (z 25 proc. do 23,5) czy w Wielkiej Brytanii i Estonii (z 21 proc. do 20 proc.). Jak podkreśla Mikołaj Woźniak, w podatku od towarów i usług (VAT) nie ma tak jednoznacznego trendu.

W tym roku Austria podniosła go na niektóre towary (z 10 do 13 proc.), Cypr wprowadził podwyżkę podstawowej stawki (z 18 do 19 proc.) i jednej z obniżonych (z 8 do 9 proc.), we Francji też wzrosły obie (z 19,6 do 20 proc. i z 7 do 10 proc.), a w Luksemburgu trzy z pięciu (wynosiły: 15, 12 i 6 proc., obecnie: 17, 14 i 8 proc.). Zmiany widać też w obciążeniach podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

— W minionym roku mogliśmy obserwować dalsze, w większości korzystne dla podatników zmiany w systemach podatkowych krajów UE. Co prawda w Austrii i Grecji wzrosły obciążenia osób najbogatszych, ale w 10 państwach nastąpiła obniżka stawek lub wzrost kwoty wolnej. Ten trend będzie coraz bardziej widoczny w kolejnych latach — prognozuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

W 2015 r. dwa kraje o liniowej stawce PIT zmieniły ją na niższą. To Estonia (spadek z 21 do 20 proc.) i Łotwa (z 24 do 23 proc.), a w tym roku Węgry obniżyły liniowy podatek z 16 do 15 proc. Austria zmniejszyła najniższą stawkę skali podatkowej z 36,5 do 25 proc. i podwyższyła próg dochodów, od którego podatek wynosi 50 proc. (z 60 tys. EUR do 90 tys.), ale też wprowadziła 55 proc. PIT dla najbogatszych, do 2020 r.

Z raportu PwC wynika, że w krajach europejskich dominuje progresywny PIT. Polska w badaniu stawek najniższego progu skali zajmuje 14. miejsce (stawka 18 proc.), a 9. pozycję w analizie najwyższego progu (32 proc.), licząc od najniższej wysokości stawek.

W tym wyższym przedziale dochodów najwyższą stopę PIT ma Szwecja (57 proc.), najniższą Czechy (22 proc.). W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku, które podniesiono np. w Niemczech (z prawie 8,4 tys. do ok. 8,7 tys. EUR) czy Estonii (z 1,8 tys. EUR do 2 tys.), Polska wypada najgorzej — przypada jej ostatnia lokata z kwotą ok. 750 EUR, liderem jest Cypr (19,5 tys. EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane