Czytasz dzięki

Nowy podatek od 1 maja 2021 r.

opublikowano: 15-10-2020, 12:38
aktualizacja: 15-10-2020, 14:24

Podatek CIT od spółek komandytowych formalnie ma wejść od 1 stycznia 2021 r. ale… dla chętnych dopiero cztery miesiące później.

Sejmowa komisja finansów publicznych zakończyła w czwartek rozpatrywanie rządowego projektu ustawy nakładającej podatek dochodowy na spółki komandytowe. Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców zdecydowanie skrytykowali ten pomysł i po raz kolejny zaapelowali od rezygnację z niego. Znaleźli wsparcie u posłów partii opozycyjnych, którzy wnieśli o wyrzucenie projektu  do kosza.  Niestety głosami posłów koalicji rządzącej wnioski te zostały odrzucone i przystąpiono do dalszych prac nad projektem.

Jedno z posiedzeń Sejmu RP
Zobacz więcej

Jedno z posiedzeń Sejmu RP fot. Forum

W porozumieniu z Ministerstwem Finansów posłowie PiS złożyli dość zaskakującą poprawkę, która została przyjęta w głosowaniu. Generalnie przepisy o opodatkowaniu spółek komandytowych mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r., lecz alternatywnie, dla chętnych, przewidziano termin początku obciążenia od... 1 maja 2021 r. To oznacza, że spółki komandytowe, które zechcą z tego opóźnienia skorzystać, będą musiały ten fakt zgłosić urzędowi skarbowemu i rozliczyć się z podatku za okres pierwszych czterech miesięcy przyszłego roku.

- Sytuacja jest zadziwiająca. Zgodnie z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego zmiany niekorzystne dla podatników powinny zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej do końca listopada, aby mogły zacząć obowiązywać od początku następnego roku. Za niekonstytucyjne uznaje się wprowadzanie niekorzystnych zmian w trakcie roku podatkowego, jeżeli dotyczą podatków rocznych, jak PIT czy CIT. A tu dopiero 1 maja 2021 r. miałoby wejść opodatkowanie ale dla chętnych, czyli teoretycznie to korzystniejsze bo o cztery miesiące później. Jednak tak się nie powinno tworzyć prawa, szczególnie podatkowego – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Podkreśla, że czteromiesięczne opóźnienie nic spółkom nie daje.

- Od początku środowiska przedsiębiorców apelowały do rządu o rezygnację z obciążania podatkiem CIT spółek komandytowych, ponieważ doprowadzi to do likwidacji takich spółek i pogorszenia sytuacji polskich podatników. Możliwość opóźnienia opodatkowania o cztery miesiące niczego nie zmienia i nie będzie żadną ulgą czy wsparciem. Liczymy jeszcze na opamiętanie się Sejmu i odrzucenie tego groźnego pomysłu w czasie pandemii, gdy wszelkie działania rządu i parlamentu powinny zmierzać do pomocy firmom w celu ochrony miejsc pracy – mówi Przemysław Pruszyński.

Decyzja komisji finansów oznacza, że rekomenduje ona całemu Sejmowi przyjęcie projektu wraz z przyjętymi poprawkami.

Obecnie w Polsce jest 40,5 tys. spółek komandytowych. Nie płacą podatku CIT. Podatek ponoszą wspólnicy spółek. Rząd chce, aby podatek był uiszczany raz na poziomie spółki, a drugi raz na poziomie wspólników. Szacuje, że przysporzy to budżetowi państwa rocznie prawie 2 mld zł. Eksperci zaprzeczają takim oczekiwaniom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane