Ostrzeżenia Fedu znów trafiły jak kulą w płot (WYKRES DNIA)

Obawy przed bańką spekulacyjną w niektórych branżach, jakie przed rokiem wyrażała szefowa Fedu Janet Yellen, okazały się trafne jedynie w niewielkiej części, zauważa agencja Bloomberg.

Notowania indeksów Wells Fargo Biotechnology Small-Cap (linia zielona) oraz Social Media Small-Cap (linia czerwona), na tle indeksu małych spółek Russell2000 (linia czarna), od momentu wypowiedzi Janet Yellen
Zobacz więcej

Notowania indeksów Wells Fargo Biotechnology Small-Cap (linia zielona) oraz Social Media Small-Cap (linia czerwona), na tle indeksu małych spółek Russell2000 (linia czarna), od momentu wypowiedzi Janet Yellen Bloomberg

W 12 miesięcy po ostrzeżeniach Janet Yellen przed wygórowanymi wycenami notowania spółek biotechnologicznych poszły dynamicznie do góry. Choć spadły notowania mniejszych przedstawicieli branży mediów społecznościowych, to jednak akcje tuzów branży podrożały. Notowania Facebooka poszły do góry o 32 proc., a papiery LinkedIn podrożały o 34 proc.

- Wyceny w niektórych sektorach wyglądają na wygórowane. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwłaszcza wśród mniejszych spółek z branży mediów społecznościowych i w sektorze biotechnologicznym – mówiła Janet Yellen w lipcu 2014 r. w copółrocznym sprawozdaniu przed kongresem.

Jej obawy nie ziściły się zwłaszcza w przypadku biotechnologii. Grupujący małe spółki z tej branży indeks Wells Fargo Biotechnology Small-Cap poszedł do góry aż o 84 proc., a wskaźnik Nasdaq Biotechnology wzrósł o połowę. Zgodnie z ostrzeżeniami Janet Yellen wyraźnie przeceniono małe spółki z branży mediów społecznościowych. Skupiający je wskaźnik Social Media Small-Cap stracił w rok ponad 20 proc., a jego wynik był aż o 30 punktów procentowych gorszy od wskaźnika małych i średnich spółek Russell2000. W branżę mediów społecznościowych można było jednak inwestować zyskownie, jeśli wybrało się należące do niej duże spółki.

To nie pierwszy raz, kiedy bankierzy centralni trafiają kulą w płot, ostrzegając przed bańką. Do historii przeszło użycie w grudniu 1996 r. przez wieloletniego szefa Fedu Alana Greenspana określenia „nieracjonalna wybujałość” w kontekście ówczesnej hossy na amerykańskim rynku akcji. Choć ta wypowiedź faktycznie poprzedziła uformowanie bańki spekulacyjnej, to jednak bańka pękła dopiero ponad trzy lata później. Inwestorzy, którzy nie przestraszyli się słów Alana Greenspana i zainwestowali w spółki z indeksu Nasdaq, zarobili w 1997 r. 22 proc., w 1998 r. 40 proc., by w 1999 r. dodatkowo niemal podwoić wartość portfeli.


Notowania indeksów Wells Fargo Biotechnology Small-Cap (linia zielona) oraz Social Media Small-Cap (linia czerwona), na tle indeksu małych spółek Russell2000 (linia czarna), od momentu wypowiedzi Janet Yellen. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu