Oszczędności Polaków mocno wzrosły w I półroczu - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
31-10-2005, 08:30

Przez pierwsze sześć miesięcy roku wartość oszczędności Polaków zwiększyła się o 9 mld zł, do 314,2 mld zł, co stanowi najwyższy półroczny wzrost od kilku lat - wylicza "Rzeczpospolita". Oznacza to, że przeciętny Polak powinien mieć odłożone na przyszłość 8 tys. zł. Niestety, tak nie jest, bo 70 proc. Polaków nie ma zapasie przysłowiowego grosza.

Przez pierwsze sześć miesięcy roku wartość oszczędności Polaków zwiększyła się o 9 mld zł, do 314,2 mld zł, co stanowi najwyższy półroczny wzrost od kilku lat - wylicza "Rzeczpospolita". Oznacza to, że przeciętny Polak powinien mieć odłożone na przyszłość 8 tys. zł. Niestety, tak nie jest, bo 70 proc. Polaków nie ma zapasie przysłowiowego grosza.

Głównym konkurentem banków w przyciąganiu pieniędzy klientów są obecnie fundusze inwestycyjne. Gazeta szacuje, ze w pierwszym półroczu klienci indywidualni mieli ulokowane w funduszach inwestycyjnych ponad 40 mld zł, o ponad 14 proc. - blisko 5 mld zł - więcej niż w końcu ubiegłego roku.

Wartość depozytów bankowych i SKOK wzrosła w pierwszym półroczu zaledwie o 1,4 proc. do 200,7 mld zł, co oznacza, że część środków została z nich prawdopodobnie wycofana.

"Rzeczpospolita" ocenia, że w połowie roku udział funduszy w strukturze oszczędności wynosił około 13 proc., a banków 64 proc. Eksperci oceniają, że dążymy do sytuacji, w której w bankach będzie ulokowane około 50 proc. pieniędzy Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Oszczędności Polaków mocno wzrosły w I półroczu - prasa