Overnight rośnie w nocy

Martyna Mroczek
opublikowano: 16-04-2008, 00:00

Polskie przedsiębiorstwa mają się coraz lepiej, a banki chętnie zajmują się ich pieniędzmi. Spółka z nadwyżką finansową to dla nich łakomy kąsek.

Co począć z firmowymi zaskórniakami? To proste — należy je mieć i jednocześnie na nich zarabiać

Polskie przedsiębiorstwa mają się coraz lepiej, a banki chętnie zajmują się ich pieniędzmi. Spółka z nadwyżką finansową to dla nich łakomy kąsek.

— W ostatnich latach przedsiębiorcy coraz częściej inwestują nadwyżki finansowe. Małe firmy wybierają najczęściej proste i zapewniające płynność finansową formy lokowania pieniędzy — obserwuje Anna Radzikowska z departamentu zarządzania rynkiem bankowości prywatnej i małych przedsiębiorstw ING Banku Śląskiego.

Nie warto zostawiać pieniędzy na koncie, bo rachunki bieżące są oprocentowane bardzo nisko albo w ogóle nieoprocentowane. Lokata overnight, czyli jednodniowa, to dobre rozwiązanie dla firm, które dysponują chwilową nadwyżką, a jednocześnie nie chcą zamrażać pieniędzy na długo. Zysk jest z góry określony, a pieniądze nie leżą bezczynnie. No i nie ma mowy o stracie odsetek z powodu przedterminowego zerwania depozytu.

Szybkie pieniądze

Jak to działa? Firma oddaje na overnight sumę zgromadzoną na rachunku, zazwyczaj minimum 100 tys. zł. Pieniądze są pobierane z konta o określonej godzinie i następnego dnia wracają na nie, powiększone o odsetki. Oprocentowanie jest wyższe niż na rachunku bieżącym, choć niższe niż na lokacie terminowej. Dodatkowo bank może pobierać opłatę za automatyczny przelew na overnight. Pieniądze zgromadzone na lokacie jednodniowej są oprocentowane według stawki WIBID O/N z dnia utworzenia lokaty. Przy większych kwotach oprocentowanie bywa indywidualnie ustalane z klientem.

Lokaty overnight przedsiębiorca znajdzie w Banku Zachodnim WBK, BGŻ, Volkswagen Banku, Fortis Banku, BRE Banku, PKO Banku Polskim, Millennium, Deutsche Banku PBC, DZ Banku, Toyota Banku, Raiffeisen Banku, DnB Nord, Invest Banku, czyli w większości tych banków, które obsługują firmy.

Co jeszcze

Banki oferują małym i średnim firmom (MŚP) wiele produktów depozytowych, które pozwalają lokować środki finansowe na atrakcyjnych warunkach na różne okresy.

— Przedsiębiorstwa z segmentu MŚP z nadwyżką finansową najczęściej wybierają właśnie lokaty typu overnight. Pozwalają zyskać na obrocie pieniędzmi, które np. za kilka dni muszą być przekazane kontrahentom czy przesłane do urzędu skarbowego. Pojawia się też coraz więcej produktów, które umożliwiają korzystne zdeponowanie kapitału na nieco dłuższy okres, np. lokata dwuwalutowa, zakładana maksymalnie na 2 tygodnie, obligacje, jak również strukturyzowane produkty oszczędnościowe szyte na miarę przedsiębiorcy — wylicza Sławomir Chabior, dyrektor departamentu marketingu bankowości przedsiębiorstw Banku Millennium.

— Wśród naszych klientów najbardziej popularnym produktem depozytowym jest otwarte konto oszczędnościowe. Jego oprocentowanie zależy od wysokości zdeponowanych środków i jest wyższe niż na standardowej lokacie. Pieniądze oprocentowane są już od pierwszej złotówki i można je wpłacać i wypłacać w każdej chwili bez utraty odsetek — dodaje Anna Radzikowska z ING Banku Śląskiego.

ZaleŻy, co i ile leŻy

Oprocentowanie na lokacie overnight zależy od stawki WIBID O/N, a także od banku. Różne są też kwoty, od których automatyczny depozyt działa. Na przykład w Fortis Banku minimalna kwota lokaty overnight to 100 tys. zł, a średnie oprocentowanie pomiędzy 11 marca a 10 kwietnia 2008 r. wynosiło 3,70 proc. w skali roku. W banku DnB Nord minimalna kwota to 40 tys. zł, a oprocentowanie wynosi około 2,10 proc., w Millennium Banku 2,5 proc., ale powyżej 50 tys. zł można wynegocjować wyższe oprocentowanie. Z kolei w PKO Banku Polskim lokata jednodniowa działa od 100 tys. zł, ale nie wiadomo, ile wynosi jej średnie oprocentowanie — jest indywidualnie negocjowane z klientem.

Martyna

Mroczek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu