PAIH: inwestycje, energetyka i infrastruktura tematami rozmów w Tokio

  • PAP
opublikowano: 20-01-2020, 17:36

Współpraca w zakresie inwestycji bezpośrednich, innowacji w energetyce oraz dużych projektów infrastrukturalnych będą tematami polsko-japońskich sesji biznesowych organizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we wtorek w Tokio.

Jak podkreśliła PAIH w komunikacie, rozmowy 21 polskich i 25 japońskich firm zainauguruje składający wizyt w Japonii premier Mateusz Morawiecki wraz z p.o. prezes PAIH Grażyną Ciurzyńską.

Jak podkreśliła Agencja, japońscy inwestorzy w Polsce w ponad 300 firmach utworzyli blisko 40 tys. miejsc pracy, z czego 18 tys., przy wsparciu PAIH (wcześniej PAIiIZ). Do tej pory japońskie firmy angażowały kapitał głównie w sektor motoryzacyjny, spożywczy czy elektroniczny, w ostatnich latach dołączyły do podmiotów inwestujących w rozwój polskiej i światowej branży e-mobilności - zaznaczyła PAIH.

Agencja wskazała również, że polskie firmy w ciągu ostatniej dekady zwiększyły eksport do Japonii ponad dwukrotnie – z 270 mln euro w 2008 r. do 566 mln euro w 2018 r.

„Misją Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest nie tylko zwiększenie możliwości biznesowych polskich przedsiębiorców za granicą, ale też umocnienie pozycji ekonomicznej naszego kraju na mapie Europy i świata. Ważnym aspektem działań Agencji jest wsparcie rozwoju relacji gospodarczych Polski z jej kluczowymi partnerami międzynarodowymi. PAIH zorganizowała sesje biznesowe dla polskich i japońskich firm, gdyż mogą zapoczątkować nowy rozdział współpracy w trzech perspektywicznych wymiarach: inwestycji bezpośrednich, energetycznym i infrastrukturalnym” – powiedziała, cytowana w komunikacie p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska.

Jak oceniła, japońscy inwestorzy angażują się w projekty inwestycyjne w Polsce, które są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze kilka lat temu. "Atrakcyjności polskiego rynku sprzyja przede wszystkim dynamiczne środowisko biznesowe, w tym rosnący poziom innowacyjności polskiej gospodarki czy większe zwroty z inwestycji niż średnia w Europie. Japoński kapitał docenia też dobrze skrojoną do oczekiwań inwestorów ofertę zachęt inwestycyjnych” – podkreśliła Ciurzyńska.

W centrum sesji energetycznej mają znaleźć się elektromobilność, technologie wodorowe i tzw. czystego węgla. „Zaawansowane technologicznie projekty gazyfikacji i czystego węgla rozwijane z sukcesem w Japonii stanowią dla polskich firm model do wykorzystania na rynku lokalnym. Ogromny potencjał, z uwagi na duże zaawansowanie rozwoju i implementacji tych technologii w Japonii, ma współpraca w dziedzinie technologii wodorowych” – wskazała szefowa biura PAIH w Tokio Ewa Małocha.

„Ważnym celem wizyty jest zbadanie możliwości nawiązania współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z drugiej strony dynamiczny rozwój polskiego importu i eksportu z wykorzystaniem transportu morskiego rodzi zapotrzebowanie na rozbudowę infrastruktury portowej. W obu tych obszarach Japonia może stać się strategicznym partnerem dla Polski” – dodała Małocha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane