Pallad bije złoto najmocniej od 10 lat (WYKRES DNIA)

Hossa na rynku palladu powinna trwać dalej, przekonują eksperci.

Zobacz więcej

Stosunek wartości palladu do złota (wykres górny) oraz wielkość sprzedaży samochodów w Chinach (wykres dolny, linia czerwona) i w USA (linia niebieska).

8-procentowa zwyżka notowań złota od początku roku to nic w porównaniu ze skokiem cen palladu. Używany głównie w katalizatorach samochodowych metal zyskał na wartości ponad 21 proc. i jest najdroższy w porównaniu ze złotem od 2004 r. Wszystko przez rosnącą w skali globalnej sprzedaż samochodów oraz strajki w RPA, będącej drugim pod względem wielkości producentem palladu na świecie.

W środę za uncję metalu płaci się 869,70 USD, czyli dwie trzecie ceny uncji złota. To oznacza najwyższą relację cen od 2004 r. i ponad 3-krotny jej wzrost od czasów kryzysu finansowego, kiedy złoto było pięciokrotnie droższe od palladu. Producent m.in. katalizatorów Johnson Matthey przewiduje, że w tym roku popyt na pallad przewyższy podaż o 1,61 mln uncji, najwięcej w historii. Pomoże w tym przewidywana rekordowa sprzedaż samochodów, która według Scotiabanku w skali globalnej sięgnie 72,13 mln sztuk.

Stosunek wartości palladu do złota (wykres górny) oraz wielkość sprzedaży samochodów w Chinach (wykres dolny, linia czerwona) i w USA (linia niebieska).

- W tym roku rynek mierzy się z ogromnym deficytem i nie byłbym zaskoczony, gdyby zwyżki trwały i były szybsze niż w przypadku złota – komentował Dominic Schnider, szef działu analiz surowcowych w banku UBS.

Jednocześnie strajk 70 tys. górników w RPA obniżył w maju produkcję metali z grupy platynowców o 49 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Południowa Afryka jest drugim producentem palladu po Rosji, z której dostawy również są zagrożone za sprawą ryzyka nałożenia sankcji na ten kraj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Pallad bije złoto najmocniej od 10 lat (WYKRES DNIA)