Pandemia i niedobory w łańcuchach dostaw uderzają w morale niemieckiego biznesu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 26-04-2021, 11:48

Pogorszyły się nastroje w niemieckim biznesie. To następstwo wysokiej liczby infekcji Covid-19 oraz problemów z łańcuchami dostaw.

fot. Bloomberg

Jak wynika z raportu instytutu Ifo, wskaźnik oczekiwań na najbliższe sześć miesięcy spadł w kwietniu do 99,5 pkt z 100,3 pkt w marcu. Tymczasem spodziewano się niewielkiego wzrostu.

Jednocześnie, co warte podkreślenia, wzrósł wskaźnik oceny aktualnych warunków. Podskoczył do 96,8 pkt z 96,6 pkt miesiąc wcześniej.

W kraju utrzymuje się wysoki poziom nowych zachorowań na Covid-19 mimo, że w ostatnich dniach mocno przyspieszyło tempo szczepień. Niemieckie firmy borykają się z przedłużającymi się restrykcjami i obostrzeniami, które szczególnie dotkliwe są dla sektora usługowego i handlu. Produkcyjny ma się zdecydowanie lepiej, ale z kolei on zgłasza coraz większe problemy z niedoborami w łańcuchu dostaw. Osiągnęły one najwyższy poziom od trzech dekad. Niemiecka produkcja nieco straciła na impecie w związku z niedoborami dostaw i brakiem zdolności przewozowej.

Optymistycznym sygnałem, był pierwszy od ośmiu miesięcy wzrost w sektorze usług, ale tempo odbicia jest bardzo dalekie od oczekiwań. Prognozy zakładają, że dopiero w drugiej połowie roku, w miarę postępu w programie szczepień i zmniejszania się restrykcji oraz dzięki uruchomieniu programu odbudowy firmowanego przez Komisję Europejską dojdzie do wyraźniejszej poprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane