Państwowi najemcy ratują biurowce

opublikowano: 08-11-2020, 22:00

Popyt na biura w Warszawie spada. Coraz większym udziałem w rynku mogą pochwalić się podmioty związane ze skarbem państwa.

Od początku lipca do końca września w Warszawie wynajęto zaledwie 113,2 tys. m kw. biur W tym czasie oddano do użytku 131,5 tys. m kw. Poziom pustostanów wzrósł do 9,6 proc., nie licząc powierzchni w podnajmie. Według Savills, kiedy inni najemcy wstrzymują się z podpisywaniem umów, powierzchnie w nowoczesnych budynkach wynajmują coraz chętniej podmioty państwowe. Po trzecim kwartale wynajęte przez nie biura liczyły już prawie jedną czwartą (23,6 proc.) całej wynajętej w tym czasie powierzchni w stolicy. W 2018 r. było to 8,5 proc., a w 2019 r. – 10,6 proc.

– Siedziby administracji publicznej i spółek państwowych kojarzone były do tej pory głównie ze starszymi budynkami. Wraz z rozwojem rynku biurowego coraz więcej przedstawicieli sektora publicznego decyduje się na przeprowadzkę do nowoczesnych biurowców. Wbrew pozorom powodem takiej decyzji często są oszczędności, które nowoczesne powierzchnie biurowe mogą wygenerować m.in. dzięki niższym opłatom eksploatacyjnym czy też możliwości wynajęcia mniejszego metrażu, który pozwala jednak na efektywniejszą aranżację – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.

Rekordowa powierzchnia

Skok w ostatnim kwartale jest zasługą przede wszystkim PZU, które pod koniec czerwca poinformowało o wynajęciu 47 tys. m kw. w budynku wieżowym kompleksu Generation Park przy rondzie Daszyńskiego. Była to jednocześnie największa umowa najmu w historii polskiego rynku nieruchomości biurowych. Na drugim miejscu wśród transakcji zrealizowanych w 2020 r. znajduje się Poczta Polska. Przedłużyła ona umowę najmu 19,8 tys. m kw. w Domaniewska Office Hub na Służewcu.

Warszawa, podobnie jak większość światowych stolic, uznawana jest za krajową centralę administracyjną, ale spośród ok. 400 polskich spółek z udziałem skarbu państwa zaledwie co piąta ma swoją siedzibę w Warszawie. Jak jednak pokazują dane Savills, wielkość wynajmowanych powierzchni przez podmioty państwowe rośnie wolno, ale systematycznie. W 2018 r. było to 73,1 tys. m kw., w 2019 r. – 93 tys. m kw., a w trzech pierwszych kwartałach 2020 r. – już 105,8 tys. m kw.

Sygnał dla rynku

Jak szacuje Savills, kolejne umowy najmu, jakie obecnie w Warszawie negocjują przedstawiciele sektora publicznego oraz spółki z udziałem skarbu państwa, obejmują łącznie około 125 tys. m kw. powierzchni. To dobra wiadomość dla deweloperów i funduszy, gdyż po wybuchu pandemii inni najemcy wstrzymują się z decyzjami o transakcjach, starając się oszacować na nowo zapotrzebowanie na powierzchnie po uwzględnieniu przejścia części pracowników na pracę zdalną.

– Istnieją jednak podmioty, gdzie praca zdalna nie jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, chociażby ze względów bezpieczeństwa. Należy do nich m.in. wiele spółek z udziałem skarbu państwa, które dodatkowo muszą często planować kwestie związane z lokalizacją swojego biura z dużym wyprzedzeniem. To, że najemcy ci uwzględniają w swoich strategiach długoterminowych powrót do tradycyjnej pracy z biura można odczytywać jako optymistyczny sygnał dla całego rynku biurowego – mówi Wioleta Wojtczak.

Ranking państwowych najemców

Źródło: Savills

NajemcaBudynekPowierzchnia biurowa (w m kw.)
PZUGeneration Park Y47 000
Poczta PolskaDomaniewska Office Hub19 800
nieujawniona spółka z udziałami skarbu państwaKonstruktorska Business Center17 500
Uniwersytet WarszawskiProsta 693600
Polski Holding NieruchomościKaskada2975
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane