Park Śląski zamówił budowę kąpieliska w miejscu dawnej "Fali"

  • PAP
opublikowano: 06-03-2023, 14:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Budowę otwartego kompleksu basenów i wodnych atrakcji zamówił Park Śląski w Chorzowie. Inwestycja powstanie w miejscu dawnego kąpieliska "Fala", działającego przez blisko 50 lat, od lat 60. ub. wieku. Warte ponad 135 mln zł brutto prace mają potrwać do września 2024 r.

W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Katowicach Paweł Bilangowski, prezes należącego do samorządu woj. śląskiego Parku Śląskiego, podpisał umowę z wykonawcą, konsorcjum spółek Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego oraz Transcom i Maximus ZBH.

W kompleksie, oprócz basenów - m.in. pływackiego i ze sztuczną falą - znajdą się dwa wodne place zabaw z atrakcjami dla dzieci, zjeżdżalnie i ślizgawki (najdłuższa będzie miała 100 m), dzika rzeka, wodny gejzer czy niecka z biczami wodnymi. Łączna powierzchnia basenów i brodzików wyniesie 3,5 tys. m kw. Dla miłośników pływania powstaną trzy tory – po 25 metrów. Zachowana zostanie wieża do skoków, będąca architektonicznym wyróżnikiem miejsca; umożliwi oddawanie skoków z wysokości 3 i 5 metrów. Powstaną także mały amfiteatr, strefa gastronomiczna i infrastruktura basenowa. Obiekt zyska m.in. nowe kasy, przebieralnie, małą architekturę oraz zadaszenie przy wejściu.

Jak sygnalizowali w ub. roku przedstawiciele Parku Śląskiego, procedura wyboru wykonawcy inwestycji poprzedzona była intensywnymi pracami administracyjnymi. Na podstawie koncepcji opracowano projekt budowlany. Latem 2021 r. zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki czemu park mógł starać się o pozwolenie na budowę.

Pierwszy przetarg, ogłoszony w styczniu 2022 r., został unieważniony z powodu braku zgłoszeń. Oferta konsorcjum spółek Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, a także Transcom i Maximus ZBH, została wybrana drugim przetargu w grudniu ub. roku. Jej wartość to 110,1 mln zł netto; z tego 34 mln zł przypada na lidera konsorcjum.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji wykonawczej i realizacja prac budowlanych - od budowy basenów i niezbędnych instalacji po posadzenie roślin. Prace mają potrwać najpóźniej do września 2024 r.

Uruchomione w 1966 r. dawne kąpielisko "Fala" należało do największych i najpopularniejszych otwartych kompleksów basenowych w Polsce. Atrakcją położone na 13 hektarach obiektu był m.in. pierwszy wówczas w kraju basen ze sztuczną falą. Kompleks obejmował też pełnowymiarowy basen olimpijski, baseny rekreacyjne, brodziki, zjeżdżalnie i wieżę do skoków. Po raz ostatni podupadłe kąpielisko było czynne w 2014 r.

Budowa "Nowej fali", która ma pomieścić jednorazowo ponad 2 tys. gości, ma zostać sfinansowana z unijnego programu Jessica.

Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in.: Wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Podpisując ponad cztery lata temu umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych, władze regionu sygnalizowały, że wśród założonych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

W 2019 r. zarząd Parku Śląskiego deklarował realizację projektu modernizacji o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie harmonogramem rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to rewitalizacji parku, jak i ukończonej już modernizacji i rozbudowy Planetarium - w osobnym unijnym projekcie. Władze regionu starają się też o kolejne środki europejskie dla parku w nowej perspektywie finansowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane