Parlament Europejski domaga się reform w piłce nożnej

opublikowano: 29-03-2007, 19:14

Parlament Europejski przyjął w czwartek w Brukseli raport na temat "przyszłości futbolu zawodowego w Europie". Domaga się w nim "istotnych reform" dotyczących ochrony młodych piłkarzy, przejrzystości finansowej klubów i kontroli menedżerów piłkarskich.

W opinii przewodniczącego komisji kultury i sportu, Belga Ivo Beleta, który był jednym z autorów raportu, dokument będzie stanowił element presji na władze piłki nożnej, "by położyć kres pewnym odchyleniom w tym sporcie".

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) i Europejska Unia Piłkarska (UEFA), której przedstawiciele byli obecni w czwartek w Brukseli, określiły raport jako "historyczny" i "kluczowy dla przyszłości". FIFA i UEFA zapewniły też, że będą brać go pod uwagę w przyszłych reformach.

Raport zawiera około 60 propozycji zmian. Parlament Europejski domaga się "zamrożenia kursu finansowego, który powiększa przepaść między klubami bogatymi i biednymi". Ma temu służyć m.in. "bardziej solidarna" procedura sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych, biorąca pod uwagę interesy mniejszych klubów.

Raport naciska na FIFA i UEFA, by zakończyć "skandal z menedżerami piłkarskimi". Parlament Europejski proponuje w tej dziedzinie uregulowania bardziej precyzyjne i przejrzyste, by zapobiegać oszustwom i procederowi prania brudnych pieniędzy.

Parlament opowiedział się też za powstaniem "ubezpieczenia zbiorowego dla piłkarzy powołanych do drużyn narodowych". (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Parlament Europejski domaga się reform w piłce nożnej