Parlament Iranu za podniesieniem ceny benzyny do 0,25 USD za litr

opublikowano: 28-04-2004, 11:27

Irański parlament zdecydował o radykalnej podwyżce cen benzyny. Zmusiły go do tego znaczne koszty subsydiowania paliw.

Cena litra benzyny sięga obecnie równowartości 10 centów amerykańskich. Parlament irański, który debatuje obecnie nad planem gospodarczym na lata 2005-2010, zdecydował iż cena litra benzyny w hurcie będzie kosztowała 25 centów. Zmiana ma wejść w życie od marca przyszłego roku, musi ją jeszcze jednak zaakceptować zdominowany przez konserwatystów nadzór konstytucyjny.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy od lat apeluje do władz Iranu o wycofanie się z subsydiowania paliw. Szacuje się, że idzie na to aż 10 proc. PKB tego kraju. Rząd Iranu przyznaje, że niska cena paliw powoduje ich nadmierną konsumpcję i marnotrawstwo. Powoduje to iż Iran musi importować benzynę. W obecnym roku budżetowym, kończącym się w marcu 2005 roku, wyda na to 2,2 mld USD. Tymczasem szacuje się, że nielegalny eksport benzyny do sąsiadujących z Iranem państw wynosi między 600 tys. a 1 mln litrów.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Parlament Iranu za podniesieniem ceny benzyny do 0,25 USD za litr