PARP: konkurs "Przemysł 4.0" dla firm produkcyjnych

  • PAP
opublikowano: 24-03-2021, 08:53

Nowy konkurs "Przemysł 4.0", w którym maksymalna kwota grantu to równowartość 800 tys. zł, ogłosiła PARP. Adresowany jest on do małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność produkcyjną w Polsce. Nabór wniosków ruszy 28 kwietnia.

Podstawą do wzięcia udziału w konkursie jest posiadanie "mapy drogowej", czyli planu wdrożenia zmian w przedsiębiorstwie w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji - czytamy w opublikowanym w środę komunikacie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Program "Przemysł 4.0", do którego nabór potrwa od 28 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., finansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Maksymalna kwota grantu w konkursie to równowartość 800 tys. zł.

Jak poinformowała PARP, celem programu jest przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych do wdrożenia kompleksowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 i wprowadzenie w życie wybranych obszarów działań w zakresie integracji inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych, które mają na celu zwiększanie wydajności wytwarzania i możliwości elastycznych zmian asortymentu.

Dofinansowanie otrzymane w ramach konkursu będzie można przeznaczyć na: usługę polegającą na opracowaniu "mapy drogowej", usługi doradcze związane z jej wdrożeniem, zakup maszyn i urządzeń koniecznych do wprowadzenia w życie wybranego obszaru transformacji, a także nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how i innych praw własności intelektualnej.

Cytowana w komunikacie PARP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak stwierdziła, że "fundusze unijne oraz środki krajowe przeznaczamy na inwestycje, które odpowiadają na bieżące wyzwania gospodarki". Według niej jednym z głównych wyzwań przedsiębiorców jest dziś dostosowanie się do funkcjonowania w warunkach pandemii oraz uodpornienie się na podobne kryzysy w przyszłości. "Konkurs +Przemysł 4.0+ to ogromna szansa na zrewolucjonizowanie dotychczasowego sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw" - oceniła.

Firma, chcąca skorzystać z dofinansowania w ramach konkursu, musi m.in. prowadzić działalność produkcyjną na terenie Polski, a także przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym w terminie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku osiągnąć przychody ze sprzedaży nie niższe niż 2 mln zł.

W komunikacie PARP podkreślono, że technologie, które mogą otrzymać dofinansowanie, to BigData oraz działania związane z analizą danych, roboty przemysłowe, przemysłowy internet rzeczy, integracja technologii informatycznych i operacyjnych, tworzenie systemów cyberfizycznych, cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, blockchain oraz druk addytywny (druk 3D).

Całkowity budżet przewidziany w konkursie to 20 mln zł. Obligatoryjny wkład własny wynosi minimum 15 proc. - przypomniała w komunikacie PARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane