Pekao dobrze dogaduje się z firmami

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank rośnie mocno w biznesie korporacyjnym i firmowym. Wierzy, że polskie przedsiębiorstwa nadal będą inwestować.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki był wkład segmentu korporacji oraz przedsiębiorstw w wynik brutto grupy Pekao w pierwszym półroczu
  • jakie są prognozy banku dotyczące akcji kredytowej sektora w tym i 2023 roku
  • dlaczego wiatraki mogą być ważne dla banku

Pekao dobrze dogaduje się z firmami

opublikowano: 04-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bank rośnie mocno w biznesie korporacyjnym i firmowym. Wierzy, że polskie przedsiębiorstwa nadal będą inwestować.

W pierwszym półroczu Pekao pokazał, że w finansowaniu firm w Polsce – tych największych, ale też i mniejszych - trudno mu będzie dorównać. Według zarządu, bank pozostawił konkurencję w tyle, a jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Bankowość korporacyjna i inwestycyjna oraz bankowość MSP dołożyły do zysku brutto grupy w pierwszym półroczu łącznie 1,18 mld zł, tj. ponad połowę wyniku.

Wolumen kredytów dla dużych korporacji wzrósł o 16 proc. w skali roku do 30,8 mld zł na koniec II kw. Wolumen finansowania bankowości przedsiębiorstw zwiększył się o 27 proc. do 32,8 mld zł. Aż ponad połowę portfela (55 proc.) w tych dwóch segmentach stanowiły kredyty inwestycyjne, a pozostałą kredyty obrotowe.

- Po covidzie pozostały połamane łańcuchy dostaw i wiele firm zagranicznych zaczęło szukać miejsc, w których można by ulokować produkcję. Polska – podobnie jak inne kraje w regionie – stała się beneficjentem tej sytuacji. Obecnie kredyty inwestycyjne są wykorzystywane do finansowania zamówień z czasów pandemii. Jest ich coraz więcej i to mimo wzrostu cen surowców, kosztów osobowych i kosztów kredytu – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao, nadzorująca pion bankowości przedsiębiorstw.

Jak podkreśla wiceprezes, zapotrzebowanie firm na kredyty w segmencie przedsiębiorstw jest ogromne, portfel będzie rósł, jednak szala będzie się przechylała w stronę kredytów obrotowych.

Bezpieczny biznes

Bank zwiększa saldo finansowania w kredytach, leasingu i faktoringu już od IV kw. ubiegłego roku. W II kw. 2022 r. udzielił finansowania na 6,5 mld zł – o 59 proc. więcej w skali roku.

- Bardzo mądrze podchodzimy do finansowania i selektywnie do branż. Szukamy dla klientów gwarancji i rozwiązań także poza Polską. Byliśmy aktywni w udzielaniu pożyczek płynnościowych, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy najszerszą na rynku ofertę gwarancji i zabezpieczeń. Wspieramy inwestycje firm, utrzymujemy dynamikę akwizycji klientów. Przyspieszyliśmy też proces kredytowy - zapewnia wiceprezes.

Rosnący biznes korporacji i firm nie wpływa jednak negatywnie na jakość portfela – wskaźnik kredytów niepracujących (NPL) wyniósł 2 proc. na koniec II kw.

Coraz bliżej
Coraz bliżej
Leszek Skiba, prezes Pekao zapewnia, że bank jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów, zapisanych w strategii do 2024 roku.

Leszek Skiba, prezes Pekao, nie ukrywał satysfakcji podczas prezentacji wynikowej.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że bankowość przedsiębiorstw i segment dużych korporacji osiągnęły tak dobre wyniki. Przyrost wolumenów jest największy spośród największych banków – podkreśla prezes.

Według wyliczeń banku, dynamika rozwoju portfela kredytów bankowości przedsiębiorstw ośmiu największych banków (dane po I kw. versus 1 kw. 2021 r.) wskazuje, że Pekao z wynikiem 22 proc. wzrostu znajduje się na pierwszym miejscu. Drugi bank zanotował w tym czasie 20 proc., a trzeci 15 proc. wzrostu portfela.

Pomoc z morza

Choć Pekao spodziewa się hamowania wzrostu PKB na przestrzeni 2022 r. i technicznej recesji w Polsce, nie traci wiary w dalszy rozwój swojego biznesu. Prognozuje, że o ile kredyty dla klientów detalicznych w sektorze spadną o 2,3 proc., to w sektorze korporacji wzrosną o 9,8 proc. w tym roku, zaś 2023 r. przyniesie dalszy spadek w detalu i lekki wzrost (o 0,5 proc.) w korporacjach. Wiele jednak zależy od sytuacji geopolitycznej, która jest wysoce nieprzewidywalna.

- Nie hamujemy. Wśród naszych klientów widzimy duże zainteresowanie finansowaniem i w obecnych warunkach makro spodziewamy się dalszego wzrostu portfela kredytów. Firmy mają dobre wyniki finansowe. Nasze relacje są długoterminowe, oparte na zaufaniu – zapewnia Magdalena Zmitrowicz.

W sukurs Pekao mają przyjść także… wiatraki na morzu.

- W 2023 roku zapadną finalne decyzje dotyczące budowy morskich farm wiatrowych przez Orlen i Polską Grupę Energetyczną. Skala tych inwestycji w ciągu dwóch – trzech lat to będzie ok. 90 mld zł. Udział Orlenu i PGE wyniesie co najmniej 45 mld zł. To będzie dla sektora dodatkowe źródło akcji kredytowej w miejsce ewentualnego niedoboru w tych segmentach, które mogłyby niedomagać – mówi Paweł Strączyński, wiceprezes nadzorujący pion finansowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.