Pekao ma uzupełnić raport o obniżce ratingu

opublikowano: 19-10-2018, 13:01

Bank dokonał niemałej sztuki: tak napisał raport o obniżce ratingu przez agencję Fitch, jakby rating poszedł w górę. KNF nie docenił umiejętności pisarskich Pekao i kazał raport uzupełnić.

"Gdy mówisz: to jest stara, źle pomalowana ściana, osądzasz ją metafizycznie, wyodrębniasz chwilę obecną. Gdy natomiast mówisz: to błyszcząca, ładna, nowa ściana, to mylisz się z punktu widzenia chwili obecnej bo ściana jeszcze taka nie jest; ale z dialektycznego punktu widzenia masz rację, ponieważ będzie taka jutro. Gdybyś powiedział, że ludzie sowieccy mieszkają w starych chałupach, pełnych robactwa, skłamałbyś, mimo że przeważnie tak jest. Jeśli natomiast itd...” – to fragment rozmowy wynotowanej przez H. Gollwitzera, nauczyciela w Związku Sowieckim.

Kurs Banku Pekao, którym kieruje Michał Krupiński, jest już o 16,5 proc. niższy niż cena którą zapłaciło państwowe konsorcjum podczas repolonizacji.
Zobacz więcej

Zła passa:

Kurs Banku Pekao, którym kieruje Michał Krupiński, jest już o 16,5 proc. niższy niż cena którą zapłaciło państwowe konsorcjum podczas repolonizacji.

Z klasycznym przykładem dialektyki mamy do czynienia z raporcie bieżącym Pekao o rewizji raitngu banku przez agencję Fitch. Ludzie od IR znaleźli się w trudnej sytuacji, gdyż ledwie kilka dni wcześniej S&P Global Research posypała popiołem głowę i podwyższyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z BBB+ do A-, czyli do poziomu z początku 2016 r., kiedy agencja dokonała spektakularnego cięcia polskiego ratingu. Jak w takich okolicznościach wypuścić raport o obniżce ratingu dla banku? Ano tak:

„Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna informuje, iż w dniu 17 października 2018 r. agencja ratingowa Fitch Ratings  poinformowała Bank o aktualizacji oceny długoterminowej IDR i indywidualnej oceny Viability Rating wiarygodności finansowej Banku i zmianie perspektywy negatywnej na stabilną dla długoterminowej oceny Issuer Default Rating (IDR) dla Banku” – brzmiał komunika Banku Pekao.

Dopiero z drugiego akapitu dowiadujemy się, że „Aktualizacja i zmiany ocen zostały dokonane w sposób następujący:
- zmiana oceny długoterminowej IDR: z "A-" do "BBB+"

Czyli, że jednak w dół. Ale czy na pewno? Bo dalej czytamy, że zmiana oceny: „spowodowana jest stabilizacją pozycji kapitałowej na poziomie zgodnym z otoczeniem polskiego sektora bankowego, przy jednoczesnym podkreśleniu przez agencję silnej pozycji kapitałowej”, Czyli, że jest dobrze. I to jak! Dalej przecież bank pisze, że zdaniem Fitch oceny IDR są wspierane przez wewnętrzną siłę banku, co odzwierciedla jego ocenę VR. Silne strony ratingu Banku w ocenie Fitch to ugruntowana pozycja na rynku krajowym”.

Słowem ściana nie jest jeszcze pomalowana, ale będzie, a skoro będzie, to dialektycznie możemy przyjąć, że już jest.

Zapytaliśmy Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) o to, czy treść komunikatu jest prawidłowa i mieści się w kanonie dobrych praktyk. 

- W opinii UKNF raport Banku Pekao po obniżeniu ratingu dokonanemu przez agencję Fitch nie jest wystarczająco czytelny dla inwestorów. Urząd zwrócił się do spółki, aby uzupełniła raport – odpowiedział Jacek Barszczewskie, rzecznik KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu