Pekao nie połączy się z Alior Bankiem

opublikowano: 07-08-2018, 20:20
aktualizacja: 08-08-2018, 11:14

Zarząd Pekao odstąpił od dalszych negocjacji w sprawie połączenia z Alior Bankiem. Analitycy przyklasnęli, kursy obu banków wyraźnie rosną.

"Banki nie doszły do porozumienia co do warunków ich połączenia, które w ocenie Zarządu Pekao pozwalałyby na osiągnięcie potencjalnie największej dodatkowej wartości dla akcjonariuszy Pekao" - podano.

Bank
Pekao, kierowany przez Michała Krupińskiego, nie połączy się z Alior Bankiem.
Zobacz więcej

Nic z tego:

Bank Pekao, kierowany przez Michała Krupińskiego, nie połączy się z Alior Bankiem. Fot. Marek Wiśniewski

W październiku 2017 r. Pekao podpisał z Aliorem list intencyjny, mający na celu "umożliwienie analizy wykonalności oraz dokonanie oceny różnych form potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów".

Analiza doprowadziła do tego, że za dającą szanse na wygenerowanie potencjalnie największej dodatkowej wartości uznano połączenie poprzez emisję akcji skierowaną do akcjonariuszy Aliora.

Kapitalizacja Pekao to 28,9 mld zł. 20 proc. akcji banku należy do PZU, 12,8 proc. do Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wartość rynkowa Aliora to natomiast 9,6 mld zł, a 31,9 proc. akcji należy do PZU.

Czytaj także: Alior i włoski spadek to kotwica Pekao

Dariusz Górski, analityk BZ WBK, cytowany przez agencję Bloomberg zwraca uwagę, że akcje Pekao notowane są blisko dwuletniego dołka, a ich wycenę określa jako "niewymagającą". Wskaźnik C/Z przed dzisiejszym wzrostem kursu wynosił 12 dla prognoz na 2018 r., a C/WK 1,2.

Jego zdaniem, zniknąć powinny też obawy rynku o to, że bank nie utrzyma wysokiej dywidendy (stopy na poziomie 6-7 proc.) w przypadku, gdyby doszło do fuzji z Aliorem.

Podobnie uważa Łukasz Jańczak z Ipopemy, który spodziewa się "rajdu ulgi" w notowaniach Pekao, bo jego zdaniem transakcja nie znajdowałaby uzasadnienia.

Specjalista zaznacza jednak, że odbicie kursu stworzy inwestorom dobrą okazję do zmniejszenia pozycji w Pekao, do czego powodem miałaby być słaba struktura wyników za drugi kwartał, wolniejszy wzrost niż notowany przez konkurentów i zbyt wysoki jego zdaniem konsens prognoz analityków.

Michał Konarski z mBanku spodziewa się, że kursy obu banków będą rosły, bo każdy powróci do realizacji swojej strategii - Pekao do wypłacania wysokich dywidend, a Alior do szybkiego wzrostu organicznego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu