Czytasz dzięki

Pekao: obniżki stóp przez RPP zmniejszą wynik grupy o 450-500 mln zł

  • PAP
opublikowano: 30-04-2020, 21:28

Ostatnie decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych zmniejszą wynik finansowy netto grupy Pekao w 2020 r. o około 450-500 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 30 punktów bazowych, informuje w czwartkowym komunikacie bank Pekao.

Jedna z placówek banku Pekao SA
Zobacz więcej

Jedna z placówek banku Pekao SA fot. Andrzej Bogacz / Forum

Pekao opublikowało, w nawiązaniu do raportu bieżącego z 25 marca br., zaktualizowane informacje o wpływie epidemii koronawirusa COVID-19 na działalność, wyniki finansowe i perspektywy banku i jego grupy kapitałowej.

Bank przypomina, że w marcowym raporcie wskazano, że jednym z czynników, które będą miały istotny wpływ na wyniki finansowe Pekao i jego grupy w 2020 roku, są decyzje banków centralnych o obniżeniu stóp procentowych podjęte w ostatnim czasie. Zwrócono szczególną uwagę na decyzje Rady Polityki Pieniężnej w Polsce o obniżce stopy referencyjnej 17 marca i 8 kwietnia br. - łącznie o 100 punktów bazowych, do obecnego poziomu 0,5 proc.

"Powyższe decyzje zmniejszą wynik finansowy netto Grupy w 2020 roku o około 450-500 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 30 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez Grupę" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że bank szacuje jednocześnie, że negatywny wpływ obniżenia aktywności gospodarczej w Polsce - wynikający z epidemii koronawirusa COVID-19 - na poziom kosztów ryzyka grupy w I kwartale 2020 roku wyniesie około 200 mln zł.

"Powyższa rezerwa na prognozowane pogorszenie się jakości portfela kredytowego zostanie rozpoznana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I kwartał 2020 roku. Rezerwę tę oszacowano w oparciu o scenariusze makroekonomiczne zakładające recesję gospodarczą w Polsce w 2020 roku" - napisano.

W komunikacie zaznaczono, że bank oczekuje, iż skonsolidowany zysk netto osiągnięty w I kwartale 2020 roku będzie niższy od osiągniętego w porównywalnym okresie poprzedniego roku, m.in. w konsekwencji zawiązania wyżej wymienionej rezerwy.

Zaktualizowaną informację dotyczącą wpływu epidemii koronawirusa COVID-19 na działalność banku i grupy Pekao przedstawi w raporcie okresowym za I kwartał 2020 r.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane