Pentor: PiS oraz PO mają największe szanse wyborcze

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 24-04-2005, 16:09

25 procent poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, 22 procent dla Platformy Obywatelskiej - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Istytut Badania Opinii i Rynku PENTOR. Po 13 procent zdobyły Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. Na granicy progu wyborczego znalazłyby się: PSL (5 proc.), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (5 proc.

25 procent poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, 22 procent dla Platformy Obywatelskiej - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Istytut Badania Opinii i Rynku PENTOR. Po 13 procent zdobyły Liga Polskich Rodzin i Samoobrona. Na granicy progu wyborczego znalazłyby się: PSL (5 proc.), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (5 proc.), SLD (4 proc.), Unia Wolności (4 proc.), SdPl (4 proc.) i Unia Pracy (3 proc.).

Prezes .PENTOR-a Jerzy Głuszyński uważa, że Platforma starciła na popularności, ponieważ ostatnio była mniej aktywna, a jej oferta polityczna mniej atrakcyjna. PiS wykorzystał sytuację, co zostało docenione przez ankietowanych.

Zdaniem Głuszyńskiego, nie jest wykluczone, że to właśnie Platforma Obywatelska, chociaż jest druga w sondażu, wskaże kandydata na premiera. Według badania, w jej zwycięstwo w wyborach parlamentarnych wierzy zdecydowanie więcej Polaków, niż chce na nią głosować.

41 procent ankietowanych jest przekonanych, że jeśli wybory odbędą się jesienią, to największe poparcie otrzyma ta partia. 27 procent wierzy w zwycięstwo PiS, ponad 11 procent w wygraną Samoobrony, prawie 7 procent stawia na SLD, ponad 4 procent na Ligę Polskich Rodzin, a nieco ponad 2 procent na Unię Wolności i Unię Pracy.

Według Głuszyńskiego, ta niekonsekwencja wynika z tego, że ankietowani wzięli pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale też wyobrażenia o danej partii - własne i innych obywateli. Sondaż przeprowadzono telefonicznie 21 kwietnia na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3 procent.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pentor: PiS oraz PO mają największe szanse wyborcze