Czytasz dzięki

Pesymistyczne prognozy dla japońskiej gospodarki

opublikowano: 10-06-2019, 14:58

Po nadspodziewanie udanym początku 2019 r., bieżący kwartał przyniesie ujemną dynamikę, ostrzega jeden z najlepszych prognostów w tym kraju.

Zdaniem Yoshiki Shinke, głównego ekonomisty w Dai-Ichi Life Research, PKB Kraju Kwitnącej Wiśni prawdopodobnie skurczy się w okresie kwiecień-czerwiec o 0,5 proc. Uważa on, że trzecia na świecie pod względem wielkości gospodarka znajduje się w łaj kondycji mimo ekspansji na początku 2019 r.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Projekcja Shinke wpisuje się w poglądy wielu ekonomistów, że gospodarka Japonii nie jest tak zdrowa, jak sugerują najnowsze dane o PKB. W pierwszym kwartale PKB nieoczekiwanie wzrósł aż o 2,1 proc. w ujęciu annualizowanym, w czym pomógł spadający import. Shinke podkreśla jednak, że zarówno konsumpcja, jak i wydatki kapitałowe oscylowały wokół zera. Szacuje, że w bieżącym okresie nadal spadać będą przywozy do kraju, a inwestycje biznesowe zaczęły hamować gospodarkę. Japońska ekonomia odczuwać też będzie w dalszym ciągu negatywny wpływ spowolnienia w Chinach i konsekwencje wojny handlowej Państwa Środka ze Stanami Zjednoczonymi, która ogranicza globalną wymianę handlową oraz podkopuje zaufanie inwestorów.

Yoshiki Shinke, został uznany przez Japońskie Centrum Badań Ekonomicznych za jednego z najlepszych prognostów narodowych.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane