Petrolinvest na zakupach

KZ, ESPI
opublikowano: 22-09-2011, 08:35

Petrolinvest kupi udziały w spółce, posiadającej złoża w Kazachstanie.

Petrolinvest zawarł wstępną umowę inwestycyjną, dotyczącą zakupu nie mniej, niż 50,01 proc. akcji w Swiss Petroleum Investments Holding AG, spółce, która będzie wyłącznym właścicielem praw do:


(1) złóż ropy naftowej "Zhilankyr", "South Rovnoe" zlokalizowanych w regionie kizylordzkim w Kazachstanie;


(2) wybudowania i eksploatacji terminala przeładunkowego paliw w regionie Almaty w Kazachstanie; oraz

(3) wybudowania i eksploatacji rafinerii ropy naftowej o mocy 100.000 ton w regionie Almaty w Kazachstanie,


lub będzie posiadała co najmniej 90 proc. udziałów w spółlach, które będą wyłącznym właścicielem wspomnianych praw.

Jak podano w komunikacie, celem powstania spółki i realizacji inwestycji wybudowania i eksploatacji terminala oraz rafinerii jest uruchomienie pełnego cyklu technologicznego wydobycia ropy naftowej i gazu ze złóż, ich przerobu we własnej rafinerii i sprzedaży gotowych produktów na eksport skierowany przede wszystkim do Chin w oparciu o międzynarodową linię kolejową Zhetygen-Khorgos przebiegającą w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu oraz rafinerii.

Według otrzymanych przez Petrolinvest danych nt. złóż przygotowanych przez międzynarodową firmę Petroleum Geo-Services (PGS), złoże Zhilankyr jest złożem lekkiej ropy naftowej o potwierdzonych zasobach wydobywalnych na poziomie 21,9 mln bbl w kategorii C1+C2 oraz wydobywalnych zasobach perspektywicznych ponad 33 mln bbl w kategorii C3. Złoże to posiada 3 odwierty, z których w krótkim czasie można rozpocząć przemysłowe wydobycie węglowodorów. Złoże South Rovnoe jest złożem ropy naftowej i kondensatu posiadającym potwierdzone zasoby wydobywalne na poziomie 112 mln bbl ropy naftowej w kategorii C2, kondensatu na poziomie 1,26 mln bbl w kategorii C1+C2 oraz gazu na poziomie ok. 8 mld m3 w kategorii C1+C2.

Zawarcie docelowej umowy inwestycyjnej między Petrolinvest a sprzedającym uzależnione jest od spełnienia się kilku warunków formalnych.

Cena sprzedaży 50,01 proc. akcji w szwajcarskiej spółce wyniesie 45 mln USD, przy czym ustalenia dotyczące ceny sprzedaży mogą ulec zmianie jeżeli Petrolinvest zdecyduje się na zawarcie Umowy Inwestycyjnej pomimo, że wynik Due Diligence nie będzie w pełni satysfakcjonujący dla Petrolinvest.

Cena sprzedaży będzie płatna w trzech transzach, w tym częściowo w akcjach Petrolinvestu, które sprzedający będzie obejmować po cenie nominalnej równej 10 zł.

Ponadto Petrolinvest zainwestuje w spółkę 35 mln USD. Pieniądze te pozwolą na przeprowadzenie inwestycji w rozwój infrastruktury i budowę rafinerii.


Umowa została zawarta na czas określony do zakończenia Okresu Wyłączności lub zawarcia Umowy Inwestycyjnej, którekolwiek z tych wydarzeń nastąpi wcześniej.

W ocenie Zarządu Petrolinvestu, przeprowadzenie powyższej transakcji, uzależnionej od satysfakcjonującego dla Petrolinvestu Due Diligence będzie korzystne zważywszy na (i) możliwość szybkiego przystąpienia do przemysłowej eksploatacji potwierdzonych zasobów węglowodorów ze Złoż oraz (ii) oczekiwanej wysokiej zyskowności całego Projektu łączącego zarówno wydobycie węglowodorów, jak i ich przetwarzanie w Rafinerii oraz późniejsza sprzedaż produktów paliwowych do Chin. W wyniku powyższego Petrolinvest będzie mógł konsolidować pełną marżę uzyskiwaną na sprzedaży produktów w pełnym łańcuchu wydobycia i przetwarzania ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ESPI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Petrolinvest na zakupach