Petrolinvest nie negocjuje już kupna akcji spółek wydobywczych

opublikowano: 03-12-2007, 18:20

Petrolinvest poinformował w poniedziałek Grupę Spółek Poszukiwawczo-Wydobywczych o zawieszeniu negocjacji dotyczących nabycia ich akcji.

Zarząd Petrolinvestu przedstawił trzy przesłanki swojej decyzji. Pierwszą jest możliwość uczestniczenia w konsolidacji rynku wydobywczego w Kazachstanie. Drugą, koncentracja na realizacji potencjału wydobywczego posiadanych koncesji w Kazachstanie. Trzecią, niestabilna sytuacja na rynkach kapitałowych.

- W ocenie Zarządu Spółki, koncentracja na projektach kazachskich na obecnym etapie rozwoju Spółki, pozwoli osiągnąć założone poziomy udokumentowanych zasobów ropy naftowej i jej wydobycia w sposób najbardziej efektywny z punktu widzenia Akcjonariuszy Spółki oraz zapewni Akcjonariuszom wyższą stopę zwrotu na kapitale - głosi komunikat Petrolinvestu. 

We wrześniu Petrolinvest zawarł umowę o współpracy z Grupą Spółek Wydobywczych, zarejestrowaną w Federacji Rosyjskiej.

W wydanym wówczas komunikacie informował, że przedmiotem umowy jest: "współpraca pomiędzy stronami w zakresie opracowania spójnej i efektywnej struktury wzajemnych stosunków pomiędzy spółkami poszukiwawczo-wydobywczymi w Federacji Rosyjskiej i Republice Kazachstanu, które są kontrolowane przez Spółkę i Grupę Spółek; określenie struktury kapitałowej transakcji na podstawie której spółka obejmie udziały w Grupie Spółek oraz kontynuacja procesu due diligence i uszczegółowienia danych geologicznych i finansowych".

Umowa została zawarta na okres trzech miesięcy. Petrolinvest podkreślał wówczas, że jej zawarcie prowadzi do uzupełnienia portfela inwestycyjnego spółki "o podmioty posiadające znaczne, udokumentowane złoża ropy naftowej i prowadzące rentowną działalność wydobywczą". Miał także odnieść korzyść poprzez zapewnienie sobie "możliwości wykorzystania posiadanych przez Grupę Spółek struktur organizacyjnych, kontaktów handlowych i know-how dla integracji całego procesu poszukiwań i wydobycia węglowodorów, prowadzonego przez spółki z Grupy Petrolinvest na terenie Republiki Komi oraz wspólnej oceny kolejnych potencjalnych akwizycji złóż węglowodorów na terenie Federacji Rosyjskiej".

MD
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Petrolinvest nie negocjuje już kupna akcji spółek wydobywczych