Czytasz dzięki

Pfizer „bardzo blisko” wystąpienia o zgodę na nadzwyczajne użycie szczepionki

opublikowano: 18-11-2020, 13:20

Prezes Albert Bourla powiedział, że Pfizer już niedługo wystąpi do regulatora o zgodę na nadzwyczajne użycie jego szczepionki na COVID-19 po tym jak osiągnięto kamień milowy zebrania danych o jej bezpieczeństwie.

W ubiegłym tygodniu Pfizer ogłosił, że szczepionka, którą opracował z niemieckim Biontechem wykazały się ponad 90 proc. skutecznością po zaaplikowaniu dwóch dawek. W środę amerykańska spółka podała, że według dotychczas zgromadzonych danych skuteczność jej szczepionki wynosi 95 proc.

- Jesteśmy bardzo blisko wystąpienia o zgodę nadzwyczajne użycie – powiedział Bourla medycznemu serwisowi Stat.

Pfizer wcześniej zapowiadał, że zwróci się do amerykańskiego Urzędu Żywności i Leków (FDA) w trzecim tygodniu listopada, czyli obecnym.

W poniedziałek spółka Moderna ogłosiła, że także ma skuteczną szczepionkę na COVID-19, która ma skuteczność wynoszącą 95 proc. Zapowiedziała, że wystąpi o zgodę na jej nadzwyczajne użycie do 25 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane