Czytasz dzięki

PFR: w ramach Tarczy Finansowej do firm trafiło 59,2 mld zł

PAP
opublikowano: 27-07-2020, 21:17

Ponad 334 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie ponad 3 mln pracowników otrzymało do tej pory subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Trafiło do nich 59,2 mld zł - poinformował PFR w poniedziałkowym komunikacie.

Wnioski o udzielenie subwencji nadal są przyjmowane, a przedsiębiorcy mają czas na ich złożenie do końca lipca.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Zobacz więcej

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Fot. Marek Wiśniewski

Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm została uruchomiona 29 kwietnia 2020r. O subwencje ubiegało się do tej pory 375 tys. firm, a 334 tys. je otrzymało, co oznacza, że niemal 89 proc. wnioskującym firmom przyznano dofinansowanie.

Przewiduje się, że do końca programu dofinansowanie otrzyma ok 350 tys. firm - wszystkie, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19 i spełniły warunki otrzymania subwencji. W celu sfinansowania programu Polski Fundusz Rozwoju wyemitował do tej pory obligacje o łącznej wartości nominalnej 62 mld zł.

“Ostatnie dane dotyczące wskaźników ekonomicznych - wzrost produkcji przemysłowej rok do roku w czerwcu, czy prognozy dotyczące dużo niższego niż przewidywany spadku PKB w 2020 r. na poziomie -4,6 proc. pokazują, że Polska ma szansę najlepiej w Europie przejść przez kryzys związany z COVID-19” - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Borys, prezes PFR.

“Potwierdzają to również wyniki badania przeprowadzonego przez PFR oraz Polski Instytut Ekonomiczny - 60 proc. firm w Polsce ma zapasy finansowe na ponad 3 miesiące. Wygląda na to, że najgorszy czas mamy za sobą i przeszliśmy go dużo lepiej, niż przewidywano. Zapraszamy firmy do skorzystania z pomocy do końca lipca. Zakładamy, że łącznie wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR otrzyma niemal połowa firm w Polsce” - dodał.

Jak informuje PFR, zakończenie przyjmowania nowych wniosków z końcem lipca nie oznacza jednak zakończenia działań wokół Tarczy. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość złożenia odwołań za pomocą formularzy online w swoich bankach zgodnie z regulaminem do 30 września 2020 r. Z kolei dla wniosków złożonych do 31 lipca firmy mogą składać w swoich bankach reklamacje w procesie wyjaśniającym do 14 sierpnia 2020 r. Z kolei reklamacje do odwołań przesłanych do 30 września można składać w banku do 16 października 2020 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane