Czytasz dzięki

PFR wydaje więcej na start-upy

opublikowano: 04-09-2019, 22:00

W ostatnich miesiącach fundusze PFR zapewniły start-upom ponad 100 mln zł. Do 2023 r. ma to być ponad 4 mld zł.

Gdy państwo wkracza do gry, stawka rośnie. Rekord inwestycji w start-upy w Polsce przez fundusze venture capital ustanowiono w 2017 r., gdy do początkujących firm trafiło 215 mln zł, w niemałym stopniu z wehikułów wspieranych przez pieniądze unijne i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W tym roku skrzydła rozwinął fundusz funduszy PFR Ventures i pieniędzy na rynku przybyło w skokowym tempie. PFR Ventures wspiera fundusze venture capital w pięciu programach, z których każdy ma na celu finansowanie spółek na różnym etapie rozwoju — od zalążkowego (PFR Starter) pod dojrzałe projekty, zdolne do znaczącej ekspansji zagranicznej (PFR NCBR CVC). Tylko w tym roku dzięki tym programom do polskich firm trafiło 104 mln zł, z czego 48 mln zł pochodziło z publicznych pieniędzy, a reszta od inwestorów prywatnych. Złożyły się na to inwestycje 10 funduszy venture capital w 22 spółki.

— Program się rozkręca. Fundusze aktywnie pozyskują projekty na rynku. Jest szansa, że na polskim rynku venture capital w przyszłym roku będzie ponad 100 inwestycji o wartości ponad 0,5 mld zł. Kolejny krok to 1 mld zł i myślę,że w ciągu trzech lat taka skala inwestycji jest w zasięgu ręki — mówił Paweł Borys, prezes PFR, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W tym roku do polskich spółek ma trafić nawet 761 mln zł od funduszy venture capital, czyli ponad trzy razy więcej niż w rekordowym 2017 r. Tegoroczne dane są jednak zaburzone przez bardzo dużą transakcję — dokapitalizowanie DocPlannera. W ramach ostatniej rundy finansowania w maju zebrał on od inwestorów 80 mln EUR, czyli ponad 340 mln zł. Po wyłączeniu tej transakcji inwestycje będą prawie dwukrotnie większe niż w 2017 r.

— Z pewnością czeka nas rekordowy rok, jeżeli chodzi o inwestycje typu venture capital. W dużej mierze będzie to zasługa transakcji, których dokonają nasze fundusze. Już możemy obserwować duże zmiany na rynku — znaczne inwestycje poza fazą zalążkową, a także zaktywizowanie kapitału aniołów biznesu oraz korporacji — mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane