PGE: pierwsze dwie elektrownie jądrowe - w tej samej technologii

PAP
opublikowano: 22-09-2010, 20:54

Polska Grupa Energetyczna chce wybudować pierwsze dwie elektrownie jądrowe w Polsce w tej samej technologii - powiedział w środę w Warszawie podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Energetycznej Europower 2010 prezes spółki PGE Energia Jądrowa Marcin Ciepliński.

"Chcielibyśmy docelowo ten pierwszy etap, czyli 6 tys. MW zbudować z wykorzystaniem jednej technologii" - powiedział Ciepliński. Nie wykluczył budowy większej liczby elektrowni w Polsce.

Zgodnie ze zaktualizowanym przez resort gospodarki harmonogramem, pierwszy blok elektrowni jądrowej będzie uruchomiony w 2022 r. PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy ok. 3000 MW każda.

"Jeśli chcemy przygotować pierwszy tego typu projekt w Polsce, (...) to wydaje nam się, że rozdrabnianie wysiłków na pierwsze analizy dwóch technologii pogorszyłoby ekonomikę tego przedsięwzięcia" - podkreślił.

Wyjaśnił, że gdyby dwie pierwsze elektrownie w Polsce były budowane w dwóch różnych technologiach, to mogłoby to być trudne "z punktu widzenia gotowości dozoru jądrowego i niewykorzystania pełnego efektu floty, czyli posiadania obiektów o tej samej charakterystyce". "Natomiast dla kraju dobrze, żeby temat innej technologii cały czas był obecny w dyskusjach i żeby ten pierwszy wybór nie stanowił wyboru na zawsze" - zauważył.

Ciepliński zwrócił jednocześnie uwagę na konieczność szybkiego przeprowadzenia badań lokalizacji pod przyszłe elektrownie. "Jeżeli mamy zacząć w przyszłym roku, zaraz po wejściu stosownych przepisów, postępowanie przetargowe na wybór technologii, musimy dostawcom zaprezentować miejsca, w którym elektrownie miałyby stanąć" - powiedział. Dodał, że wówczas można liczyć na bardzo precyzyjną ofertę z ich strony.

Niedawno zakończyły prace grupy robocze, w których PGE analizowało technologie z różnymi dostawcami: z amerykańsko-japońskim koncernem Westinghouse Electric Company LLC (reaktor AP 1000), z francuskimi firmami EDF i Arevą (reaktor EPR) oraz z amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy Americas (reaktor ESBWR).

"Biorąc pod uwagę, że badania lokalizacyjne trwają standardowo ok. dwóch lat i że mamy program (badań - PAP) wstępnie uzgodniony z Polską Agencją Atomistyki, powinniśmy to zacząć jak najwcześniej" - powiedział Ciepliński.

Podkreślił, że warunkiem uruchomienia budowy elektrowni jądrowych zarówno dla PGE, jak i dostawców oraz kooperantów jest stworzenie odpowiedniego dozoru jądrowego.

Prezes EDF Polska Philippe Castanet zwrócił uwagę, że oprócz szybkiego wyboru lokalizacji do realizacji projektu potrzebna jest też sprawna sieć przesyłowa. Podkreślił, że polski przemysł mógłby odgrywać znaczącą rolę w programie jądrowym. "Oszacowaliśmy ten udział na co najmniej 15 proc., mówię o przemyśle metalowym, produkcji składników mechanicznych i wielu innych branżach" - dodał.

Biorący udział w debacie koordynator programu energetyki jądrowej w resorcie gospodarki Andrzej Chwas poinformował o pracach związanych z uruchomieniem kampanii informacyjnej na temat energetyki jądrowej. Dodał, że wybrana firma będzie realizować kampanię jeszcze w tym roku i w dwóch następnych. Zaznaczył, że za promocję w wybranej lokalizacji będzie odpowiadał głównie inwestor.

Szacując koszty budowy elektrowni jądrowej, obecny na panelu wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów Na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN Andrzej Strupczewski podkreślił, że elektrownia jądrowa, która produkuje 8 terawatogodzin (o mocy 1000 MW - PAP), zużywa paliwa za 56 mln euro rocznie. "Tymczasem węgiel dla podobnej elektrowni węglowej będzie kosztował ok. 160 mln euro i do tego dochodzi ok. 250 mln euro za prawo do emisji CO2" - dodał.

Jednak budowa elektrowni jądrowej kosztuje więcej, ok. 3 do 3,5 mld euro za 1000 MW - oszacował Strupczewski - podczas gdy elektrownia węglowa kosztuje ok. 1,8 mld euro za 1000 MW. Jak zaznaczył, oba wyliczenia nie zawierają dodatkowych kosztów inwestora, tj. kosztu zakupu działki i podłączenie do sieci. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu