PGNiG: największe złoże gazowe w Polsce potwierdza swój potencjał

  • DI
opublikowano: 17-06-2019, 11:40

PGNiG poinformowało, że kolejne odwierty potwierdzają nowy potencjał największego w Polsce złoża gazu Przemyśl.

- Jeszcze kilka lat temu nie przewidywano, że w eksploatowanym najdłużej, od ponad 60 lat, złożu Przemyśl kryje się 20 dodatkowych mld metrów sześciennych gazu ziemnego – informuje PGNiG.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Spółka przypomina, że ze złoża, którego pierwotny potencjał określono na 74 mld metrów sześciennych gazu, wydobyto blisko 65 mld i przewidywano jego fazę schyłkową. Dzięki zastosowaniu nowych technologii sytuacja zmieniła się i podjęto decyzję o ponownych badaniach i rewitalizacji złoża. Prezes Piotr Woźniak poinformował, że na złożu Przemyśl wykonano osiem nowych otworów, a dwa pogłębiono. 

- Wszystkie okazały się pozytywne, sześć z nich już produkuje gaz ziemny, a pozostałe są na etapie zagospodarowania i będą sukcesywnie włączane do eksploatacji, zwiększając tym samym ilość wydobywanego gazu ze złoża – powiedział prezes PGNiG. - W tym roku planujemy jeszcze realizację trzech otworów i pogłębianie kolejnego. Szacujemy, iż w pierwszym roku eksploatacji tych odwiertów, wydobycie osiągnie poziom około 100 mln metrów sześciennych – dodał.

Według szacunków PGNiG, w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu, gdzie znajduje się złoże Przemyśl, wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld metrów sześciennych rocznie. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju i dodatkowe korzyści dla regionu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane