PGNiG negocjuje z URE podwyżkę taryf gazu między 15-20 proc.

DI, PAP
09-04-2008, 14:13

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) negocjuje z Urzędem Regulacji Energetyki (URE) podwyżki taryf gazowych w  wysokości 15-20 proc. - poinformowała w środę rzeczniczka spółki Joanna Zakrzewska.

Zakrzewska dodała, że PGNiG przed południem wysłało odpowiedź na wezwanie prezesa URE w sprawie wniosku o zmianę taryf gazowych. We wtorek spółka informowała, że URE po raz kolejny zwrócił się do niej o uzupełnienie wniosku dotyczącego taryf. Decyzję w sprawie zatwierdzenia lub odrzucenia taryf gazowych URE zapowiadało na ten tydzień.

PGNiG najpierw chciało wzrostu ceny gazu o 33,7 proc., później poziom podwyżki zweryfikowało do 28 proc.

"Nie mogę mówić o treści odpowiedzi do URE, bo to tajemnica handlowa. Prezes URE przekazuje nam pewne propozycje i decyduje o skali podwyżki. My działamy, by nowa taryfa jak najbardziej zminimalizowała utratę przychodów ze sprzedaży gazu" - powiedziała rzecznik. "Ten rząd wielkości od 15 do 20 proc. jest rozważany" - dodała.

Szef URE Mariusz Swora mówił we wtorek, że obecny wniosek PGNiG dotyczy taryf, które mają obowiązywać do końca roku i dlatego obecnie nie przewiduje możliwości ich kolejnej zmiany, choć spółka ma zawsze możliwość złożenia wniosku o korektę taryf.

Wcześniej wiceprezes URE Marek Woszczyk mówił, że Urząd w związku z obecnym wnioskiem PGNiG (wtedy opiewającym na 28-proc. podwyżkę) jest skłonny zaakceptować podwyżkę między 10 a 20 proc.

Nowy prezes PGNiG Michał Szubski sygnalizował w mediach, że jeśli URE szybko nie wyda decyzji o poziomie podwyżek cen gazu, firmy nie będzie stać na projekty inwestycyjne. Oceniał, że spółka może mieć problemy z budową i samodzielnym sfinansowaniem portu gazowego w Świnoujściu i rurociągu do Danii i zrezygnować z jednego z tych projektów. Szubski został prezesem PGNiG 12 marca. Zastąpił Krzysztofa Głogowskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PGNiG negocjuje z URE podwyżkę taryf gazu między 15-20 proc.