Czytasz dzięki

PGNiG nie widzi potrzeby zmian w prospekcie emisyjnym

Internet Securities
opublikowano: 08-09-2005, 10:58

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego SA (PGNiG) uważa, że nie zachodzi konieczność zamieszczenia dodatkowego szczególnego czynnika ryzyka w prospekcie emisyjnym po doniesieniach prasowych i wypowiedziach na scenie politycznej o możliwości nacjonalizacji części majątku spółki po wyborach parlamentarnych, czytamy w czwartkowym komunikacie spółki.

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego SA (PGNiG) uważa, że nie zachodzi konieczność zamieszczenia dodatkowego szczególnego czynnika ryzyka w prospekcie emisyjnym po doniesieniach prasowych i wypowiedziach na scenie politycznej o możliwości nacjonalizacji części majątku spółki po wyborach parlamentarnych, czytamy w czwartkowym komunikacie spółki.

„W związku z licznymi wypowiedziami na scenie politycznej dotyczącymi możliwości nacjonalizacji części majątku Spółki po wyborach parlamentarnych, w szczególności w odniesieniu do infrastruktury przesyłowej i posiadanych przez Spółkę akcji SGT EuRoPol GAZ SA informujemy, że Prospekt zawiera w Rozdziale I opis czynników ryzyka obejmujących ryzyko polityczne i gospodarcze (pkt. 2.2.1), ryzyko związane z postanowieniami Statutu dotyczącymi dywidendy rzeczowej (2.1.28) ryzyko związane ze zmianą przepisów prawa (pkt. 2.2.4) oraz ryzyko związane z wpływem Skarbu Państwa jako większościowego akcjonariusza na działalność PGNiG (pkt. 2.1.13)” – napisała spółka w komunikacie.

Spółka zwraca również uwagę, że konstytucja chroni własność, a wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.

„Zatem biorąc pod uwagę fakt, że akcje w EuRoPol Gazie są własnością PGNiG, nie jest możliwe pozbawienie PGNiG tych akcji bez słusznego odszkodowania. Konieczność zapłaty odszkodowania przez Skarb Państwa na rzecz PGNiG w związku z takim ewentualnym wywłaszczeniem powoduje, że interesy inwestorów będą podlegać należytej ochronie. Z tych względów spółka stoi na stanowisku, że nie zachodzi konieczność zamieszczenia dodatkowego szczególnego czynnika ryzyka” – czytamy także.

Za bezpodstawne spółka uznała także doniesienia prasowe dotyczące przekazania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd przez Prawo i Sprawiedliwość pisma, które przedstawiało szereg zarzutów co do poprawności prospektu emisyjnego akcji PGNiG.

Także kandydat Platformy Obywatelskiej (PO) na premiera w nowym rządzie Jan Rokita zapowiedział w poniedziałek, że jeśli dojdzie do prywatyzacji PGNiG, nowy rząd – PO i PiS-u – może znacjonalizować gazociągi i infrastrukturę przesyłową posiadane przez tę firmę. Jego zdaniem, nacjonalizacja byłaby zgodna z konstytucją i zostałaby przeprowadzona za odszkodowaniem.

Obecnie PGNiG posiada 48% udziałów w spółce EuRoPol Gaz, która zajmuje się przesyłem gazu jamalskiego do Polski i dalej do Europy Zachodniej i jest operatorem służącej temu infrastruktury przesyłowej.

PGNiG jest ponadto formalnym właścicielem krajowego majątku przesyłowego o wartości ok. 4,5 mld zł, z którego w drodze leasingu operacyjnego korzysta obecnie Gaz-System, operator systemu przesyłowego, należący w 100% do Skarbu Państwa.

Zapisy na akcje PGNiG mają odbyć się od 1-15 września, a debiut praw do akcji na giełdzie planowany jest wstępnie na 23 września.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane