PGNiG schodzi z elektrycznego boiska

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego PGNiG OD wycofuje się ze sprzedaży prądu
  • co czeka gospodarstwa domowe
  • a co czeka klientów biznesowych

Przez kilka lat PGNiG, czyli wchłonięty niedawno przez Orlen państwowy sprzedawca gazu, promował ofertę PiG, czyli prąd i gaz sprzedawany w pakiecie. Tak samo firmy energetyczne do oferty prądu dołączały masowo gaz. Oferty łączone były przez lata oczywistym rynkowym trendem, który teraz zamiera.

Tu tanio, a tam drogo.
Tu tanio, a tam drogo.
Rząd zamroził ceny prądu dla odbiorców końcowych, ale na rynku hurtowym ceny szaleją jak dotychczas. Dla sprzedawców to złe wieści, stąd ucieczka PGNiG OD.
Adobe Stock

PGNiG Obrót Detaliczny (czyli spółka sprzedająca gaz odbiorcom końcowym) ogłosiła, że od nowego roku skoncentruje się sprzedaży gazu ziemnego. Zapewnia, że przygotowała klientom miękkie lądowanie u firm siostrzanych, czyli państwowych.

„W przypadku gospodarstw domowych zmiana sprzedawcy będzie w pełni automatyczna i opłacalna – ta grupa klientów skorzysta z ustawowo zamrożonych przez polski rząd cen prądu i ma zapewnioną gwarancję dostaw” – wyjaśniono w komunikacie.

To właśnie zamrożenie cen wygnało PGNiG OD z rynku prądu. Biznes przynosiłby straty.

„Kupujemy energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Tu obowiązują ceny rynkowe, znacząco wyższe od tych, które są gwarantowane przez rząd” – wyjaśnia spółka.

Zmiana sprzedawcy dotyczyć będzie także odbiorców biznesowych. Jeśli kwalifikują się do jednej z grup uprawnionych (np. szpitale, samorządy etc.), to będą mogli skorzystać z niższych, zamrożonych cen energii elektrycznej. Jeśli nie, to będą musieli zawrzeć nową umowę z nowym sprzedawcą. Oznacza to podwyżki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane