PGNiG szkoli pracowników w wirtualnej rzeczywistości

opublikowano: 01-02-2018, 18:20
aktualizacja: 01-02-2018, 18:22

Co może przynieść wprowadzenie do korporacji startupowej technologii? W przypadku PGNiG - rewolucję w szkoleniach serwisantów stacji gazowych.

Na razie jest to pilotażowe wdrożenie, niemniej jednak pierwsze szkolenia pracowników PGNiG z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (virtual reality – VR) już zostały przeprowadzone. Do komputerowo wykreowanego środowiska, które do złudzenia przypomina realne warunki pracy wprowadzeni zostali serwisanci stacji gazowych. Spółka testuje właśnie rozwiązanie start-upu 1000 Realities, wspieranego w InnVento, czyli programu inkubacji start-upów z branży energetycznej. 

Serwisanci stacji gazowych szkolą się w wirtualnej rzeczywistości. To efekt współpracy ze startupem 1000 Realities, który rozwija swój projekt w Innvento, centrum startupowym PGNiG.
ARC

W wirtualnej przestrzeni

Zespół  1000 Realities na co dzień projektuje i tworzy interaktywne aplikacje VR. W ramach współpracy z PGNiG opracował interaktywny model instalacji pomiarowo redukcyjnej. W dopracowaniu szczegółów istotnych z punktu widzenia szkoleniowego pomagali specjaliści z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG. 

Aplikacja działa w dwóch trybach – szkoleniowym (m.in. z uwidocznionym przepływem gazu w instalacjach czy oznaczonym poziomem otwarcia zaworów) oraz egzaminacyjnym (bez dodatkowych wskazówek). Uczestnicy szkolenia korzystają z gogli VR i „wirtualnych rąk”, z pomocą których uczą się m.in. uruchamiać instalację pomiarowo-redukcyjną.  

- VR daje nowe, nieograniczone możliwości. Rozwiązania tego typu pozwalają na symulowanie wielu różnych scenariuszy szkoleniowych, które do tej pory wydawały się niemożliwe do przeprowadzenia w warunkach innych niż terenowe – zaznacza Grzegorz Rosłonek, dyrektor Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG. 

- Efekty współpracującego z InnVento start-upu mogą zostać wykorzystane w codziennej pracy szkoleniowej – podkreśla Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju. 

Dalszy rozwój szkoleniowego systemu VR w PGNiG będzie uzależniony od oceny obecnie prowadzonych działań. A sama spółka 1000 Realities realizuje projekty z obszaru VR i AR (augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) również dla klientów spoza kraju, w tym ze Stanów Zjednoczonych i z Bliskiego Wschodu. 

Technologie w testach 

Poza 1000 Realities, w grupie PGNiG testowane są również rozwiązania innych, związanych z  InnVento projektów. Polska Spółka Gazownictwa sprawdza np. detektor awarii dla stacji redukcyjnych od start-upu Predictail, który wykorzystuje algorytmy do analizy big data w celu przewidywania usterek w sieci dystrybucyjnej. Spółka technologiczna została wyłoniona w programie akceleracyjnym MITEF Poland, którego PGNiG był partnerem i zaproszona do współpracy. 

W PGNiG realizowany jest natomiast pilotaż wdrożeniowy rozwiązania zwiększającego produktywność i zaangażowanie pracowników oraz usprawniającego przepływ wiedzy wewnątrz organizacji, a opracowanego przez  Elastic Cloud Solutions. 

Dodatkowo, za sprawą współpracy z akceleratorem MITEF Poland, PGNiG rozpoczęła testy rozwiązań takich firm jak: Vortex Oil Engineering, BZB UAS, Husarlabs, Dimmt, SEP Innovation. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane