Pięć firm ma szansę na 100 mln zł od policji

Mariusz Zielke
opublikowano: 20-08-2007, 00:00

Przetarg na policyjny system wspomagania dowodzenia ma szansę wygrać niewiele firm. Polskie spółki zmierzą się z IBM i Motorolą.

Przetarg na policyjny system wspomagania dowodzenia ma szansę wygrać niewiele firm. Polskie spółki zmierzą się z IBM i Motorolą.

Oczy branży IT skierowane są na przetarg (w procedurze dialogu konkurencyjnego) na budowę systemu wspomagania dowodzenia (SWD) dla policji. Jego wdrożenie poprawi koordynację pracy i zapewni możliwości analityczno-strategiczne, o których dziś policjanci mogą tylko pomarzyć. Wykonawcom to z kolei trafia się prestiżowy i zyskowny projekt. Dlatego zapowiada się zacięta walka o kontrakt. Ale niewiele firm może wziąć w niej udział, bo potrzeba doświadczenia. W Polsce mają je Sygnity, Wasko, Comarch, Optimus i Motorola. Na świecie najwięcej wdrożeń wykonał IBM. W gronie tych firm rozegra się batalia o zlecenie warte na początek 100 mln zł.

Efekt skali

Policja będzie preferować doświadczenia przy największych projektach. Dlatego najwięcej punktów mogą uzyskać firmy zagraniczne. Zaproszenie do dalszego etapu konkursu otrzyma 5 firm z największym dorobkiem punktowym.

— Jakie miasto w Polsce ma 2 mln mieszkańców? — pyta jeden z możliwych wykonawców.

I dodaje, że kryteria są ustalone tak, iż najwięcej punktów mogą dostać firmy zagraniczne, które zaprezentują wdrożenia na świecie.

Z naszych informacji wynika, że najwięcej wdrożeń takich systemów ma IBM. Referencje polskie może przedstawić Motorola, która wykonała system SWD dla policji w Warszawie. Z polskich firm szansę na udział w tym postępowaniu ma Sygnity, Wasko i Comarch. Sygnity wdrożyło system SWD w Szczecinie. Wasko ma produkt, który działa w służbach ratowniczych i miejskich m.in. w Katowicach, Gliwicach i Warszawie. Dobry, zdaniem fachowców, produkt ma Winuel (spółka zależna Sygnity). Krakowski system SWD w policji wykonał Comarch. Optimus, mimo obsługi wdrożenia systemu SWD dla policji w Łodzi, raczej nie będzie faworytem takiego postępowania ze względu na niedawne problemy firmy i skupienie się na innym kierunku rozwoju niż integracja.

Miliony na wyposażenie

Projekt SWD jest nie tylko prestiżowy, lecz także perspektywiczny. Policja do 2009 r. ma do wydania 500 mln zł na teleinformatykę. Firmy IT, wchodząc do klienta, liczą na inne zamówienia oraz kontrakty na modyfikację i rozwój wdrożonych produktów.

W policji trwają też inne przetargi informatyczne. Największy z nich dotyczy systemu wspomagania dla logistyki (wartość około 40 mln zł). Spore wydatki czekają policję w związku z koniecznością unowocześnienia sieci teleinformatycznej i doposażeniem komisariatów w sprzęt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu